profil

Podboje Aleksandra Macedońskiego

poleca 58% 286 głosów

W IV wieku p.n.e. hegemonię wśród państw greckich zdobyła Macedonia, którą rządził król Filip II. Symbolem podporządkowania państw greckich Macedonii stała się bitwa pod Cheroneą w 338 roku p.n.e., w której wojska koalicji państw greckich na czele z Atenami zostały pokonane przez armię macedońską.

Następcą Filipa II został Aleksander zwany Wielkim. W 334 roku p.n.e. rozpoczął on wojnę z Persją. W wyniku trzech wielkich bitew – nad rzeką Granik (334 rok p.n.e.), pod Issos (333 rok p.n.e.) i pomiędzy Arbelą i Gaugamelą (331 rok p.n.e.) – pokonał on wojska perskie i do 327 roku p.n.e. opanował wszystkie ziemie należące do tego państwa. Wyprawy Aleksandra trwały 11 lat. Stworzył on imperium sięgające od Indusu na wschodzie do Macedonii na zachodzie. Stolicą tego imperium miał być Babilon. W 323 roku p.n.e. Aleksander zmarł, a jego państwo zostało podzielone pomiędzy dowódców jego armii.

Warto pamiętać

Ulubiony koń Aleksandra nosił imię Bucefał. Po jego śmierci w jednej z bitew Aleksander założył miasto o nazwie Bukefalia.

Pojęcia

węzeł gordyjski – był to kunsztownie zawiązany węzeł z dereniowego łyka. Połączone nim były jarzmo i dyszel królewskiego wozu w świątyni Zeusa w Gordion we Frygii. Wyrocznia mówiła, iż człowiek, który rozplącze węzeł, zostanie panem całej Azji. Według najpopularniejszej wersji legendy, gdy Aleksander zorientował się, że nie rozplącze węzła w sposób konwencjonalny, dobył miecza i po prostu go przeciął. Według innej – wyciągnął dyszel, rozłączając w ten sposób części wozu

Literatura

A. Krawczuk: Ród Argeadów. Filip i Aleksander. Kraków 1982.
P. Green: Aleksander Wielki. Warszawa 1978.

Daty

338 rok p.n.e. - bitwa pod Cheroneą
334 rok p.n.e. - początek wyprawy Aleksandra Macedońskiego przeciwko Persji
323 rok p.n.e. - śmierć Aleksandra Wielkiego

Oś czasu

ok. 400 p.n.e. - prototyp kuszy(Grecja)
289 p.n.e. - założenie mennicy w Rzymie
175 p.n.e. - Żydzi osiedlają się w Indiach

Podoba się? Tak Nie