profil

Macedonia i Grecja za panowania Filipa II I Aleksandra Macedońskiego

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-28
poleca 85% 2277 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Aleksander Wielki Aleksander Wielki Aleksander Wielki Aleksander Wielki Aleksander Wielki Aleksander Wielki

Północno-wschodnie części półwyspu Bałkańskiego zamieszkiwali Macedończycy, blisko spokrewnieni etnicznie z Grekami (mówili podobnym językiem, posiadali podobną kulturę). Jednak Macedonia nie znała instytucji demokratycznych, a jej ludność była zjednoczona pod władzą królów, którzy mieli silne poparcie wśród arystokracji i chłopstwa.

Szczególnie szybki rozwój państwa nastąpił za panowania Filipa II (359-336p.n.e.). Jego dziełem była zwłaszcza liczna i silna armia. Filip II postawił przed sobą także dwa zadania:
- zjednoczenie Grecji pod przewodnictwem Macedonii
- pokonanie państwa Persów

Realizacje tych planów Filip II rozpoczął od jednoczenia ziem greckich. W 338 r. p.n.e. w bitwie pod Cheroneą armia macedońska pokonała armie koalicji anty macedońskiej. Filip II narzucił państwom greckim obowiązek utworzenia federacji, na czele której sam stanął. Jej członkowie w sprawach wewnętrznych zachowali pewną swobodę, lecz w sfera polityki zewnętrznej została poddana ścisłej kontroli macedońskiej (w 337 r. p.n.e. Filip II doprowadził do założenia Związku Korynckiego, w skład którego wchodziły wszystkie polis greckie, oprócz Sparty – Związek zdecydował się na wyprawę przeciw Persom).

Realizacja planu przeprowadzenia wyprawy przeciw Persom przypadła w udziale synowi Filipa II – Aleksandrowi zwanemu Wielkim lub też Macedońskim. Aleksander dążył do wojny, widząc w niej szansę zdobycia sławy i rozszerzenia granic swego panowania (wiedząc, że armia perska jest słabsza od armii macedońskiej). Arystokracja macedońska marzyła o łupach oraz stanowiskach na nowo zdobytych obszarach. Do wojny nawoływali także niektórzy helleńscy politycy i ideologowie, uważając, że wojna może przynieść korzyści również Helladzie (na zdobytych terenach będzie możliwość do założenia nowych miast greckich).

Kampania rozpoczęła się w 334 r. p.n.e. i trwała 11 lat. Aleksander Macedoński wykorzystując wyższość bojową swej armii i własne umiejętności taktyczne, odniósł zwycięstwo nad rzeką Granikos niedaleko Hellespontu (w 334 r. p.n.e.) oraz pod Issos w południowo-wschodnim krańcu Azji Mniejszej (w 333 r. p.n.e.). Pomimo składanych przez króla perskiego pokojowych propozycji, Aleksander Wielki nadal kontynuował swe podboje. Podbił Egipt i w Asyrii w 331 r. p.n.e. pod Gaugamelą odniósł zwycięstwo nad kilkakrotnie liczniejszą armia perską. Po ostatecznej klęsce armii perskiej i śmierci króla perskiego (330 r. p.n.e.) dla Macedończyków rozpoczął się długi okres walk w Iranie, gdzie lokalni władcy nie chcieli łatwo poddać się najeźdźcy. W 325r. p.n.e. wojska Aleksandra Wielkiego dotarły do Oceanu Indyjskiego, jednak nie zdołały opanować Indii. Kolejnym planem było zdobycie Arabii, lecz nie doszło do tego na skutek przedwczesnej śmierci Aleksandra w 323 r. p.n.e.

Po śmierci króla przez ponad 40 trwały walki o sukcesje między jego wodzami (diadochami). Wynikiem tych walk było powstanie trzech państw hellenistycznych: Macedonii, Egiptu oraz państwa Seleucydów (Syria i Mezopotamia).

Okres po śmierci Aleksandra Macedońskiego przeszedł do historii pod nazwą okresu hellenistycznego. Pod wpływem elementów kultury orientalnej do kultury greckiej zaczęła rozwijać się nowa kultura helenistyczna.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty