profil

Wikingowie

poleca 62% 50 głosów

Wikingowie (nazywani inaczej: Normanami, na Rusi zaś – Waregami) wywodzili się z południowej Skandynawii i Półwyspu Jutlandzkiego. W VIII i IX wieku na skutek walk wewnętrznych oraz przeludnienia tych terenów rozpoczęli oni wyprawy łupieżcze, które przerodziły się w ruchy migracyjne.

W efekcie Normanowie podbili rozległe tereny w Europie, a także założyli kilka państw. Pierwsze najazdy Normanów na Europę miały miejscew II połowie VIII wieku. Atakowali oni i łupili tereny Francji, Niemiec, Hiszpanii i Brytanii. W swych wyprawach docierali na Ruś, do Islandii i Grenlandii. Podróżując rzekami, docierali do wybrzeży Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego. Wśród miast, które ucierpiały z powodu najazdów wikingów, były: Kolonia, Rouen, Orlean, Bordeaux, Paryż, Londyn, Nowogród Wielki, Kijów, Konstantynopol. Do państw założonych przez Normanów należały: Normandia, Królestwo Obojga Sycylii (południowa Italia oraz Sycylia). W 1066 roku Normanowie podbili Brytanię.

Warto pamiętać

Prawdopodobnie wikingowie jako pierwsi Europejczycy dotarli do Ameryki Północnej. W 1003 roku ich drużyna dowodzona przez Leifa wylądowała na wybrzeżach Ameryki, w krainie o nazwie Vinland. Po trzech latach wikingowie zostali jednak wyparci przez miejscową ludność.

Literatura

A.R. Brown: Historia Normanów. Gdańsk 1996.
E. Roesdahl: Historia Wikingów. Gdańsk 1996.
L. Leciejewicz: Normanowie. Wrocław 1979.
P. Zumthor: Wilhelm Zdobywca. Warszawa 1994.

Daty

VIII-IX wiek - okres wypraw wikingów

Oś czasu

966 - chrzest Polski

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji: