profil

Opieka ojca nad córką

poleca 50% 6 głosów

Szczególna jest rola ojca w życiu kobiety. Andrzej Jurewicz skrzywdził w dzieciństwie Mariannę, odrzucając ją i traktując jak nienormalną oraz narażając na dokuczanie i wyśmiewanie przez rodzeństwo. Przez resztę życia Marianna będzie walczyć z kompleksami, których nabawiła się w dzieciństwie. W końcu jednak ojciec wydaje ją za mąż za sędziego, co jest pomyśli dziewczyny (fascynuje ją rola żony inteligenta, samodzielne życie w mieście, dopóki nie przekona się o zdradach wybranka).
Zwłaszcza w dawnych czasach ojciec sprawował nad córką opiekę, także finansową, i oddawał ją pod opiekę innemu mężczyźnie wraz z chwilą ślubu dziewczyny. Motyw ten widać szczególnie wyraźnie w dramacie Henryka Ibsena Dom lalki (Nora). Tytułowa bohaterka nie pracuje, najpierw zależy finansowo od ojca, potem od męża. Gdy mąż zapada na ciężką chorobę, po ratunek może się udać jedynie do ojca, a ponieważ ten jest umierający, fałszuje jego podpis. Ta tragedia zaważy na całym jej życiu.
Rolę opiekuna córki pełni też w powieści Tomasza Manna Buddenbrookowie ojciec Toni. To on wydaje ją, w swym mniemaniu dobrze, za mąż i tak kieruje córką, by nie popełniła mezaliansu, gdy zaś mąż zawodzi Tonię, przyjeżdża zabrać córkę do siebie i reguluje testamentem jej dalszy los... W przyszłości ojca zastąpi w opiece nad córką jej brat Tomasz.

Podoba się? Tak Nie