profil

„Lament Świętokrzyski” interpretacja robocza

poleca 85% 634 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wiersz ?Posłuchajcie bracia miła?? (zwany też ?Lamentem świętokrzyskim? lub ?Żalami Matki Boskiej pod Krzyżem?) powstał w XVwieku.
Podmiotem lirycznym jest Matka Boska. Pieśń otwiera apostrofa do całej ludzkości połączona z prośba o współcierpienie. W pierwszej strofie mówi o cierpieniu i smutku z powodu śmierci Jej jedynego Syna. Kolejna zwrotka jest jakby apostrofa do Jezusa. Mówi o Jego ostatnich chwilach na krzyżu. Pragnie, aby podzielił się z Nią swoim bólem, chce wziąć go na siebie, ulżyć Synowi, którego kocha. Wspomina okres macierzyństwa. Ma świadomość, że Chrystus umrze. Następnie przedstawiona zostaje świadomość bezradności, poczucia, że nie może w żaden sposób pomóc. Może tylko stać pod krzyżem i modlić się do Boga. Zwraca się do Syna z czułością, mówiąc mu, że jest tylko kobietą, a on Synem Boga.
Zwrotka szósta to zwrot do Gabriela, który zapowiadał Jej narodziny Syna- wybrańca Boga. Zamiast obiecanej łaski miłości doznaje Ona tylko smutku, żalu i cierpienia. Ludzkie uczucia ukazane są także w kolejnym fragmencie. Podmiot przemawia do innych matek, życząc im, by nigdy nie musiały przeżywać podobnych chwil cierpienia.
Utwór zakończone jest dwuwersową formułą. Podkreślone są w niej wyjątkowe chwile. Jezus umierający jest Maryi jedynym Synem, a Ona choć wątpi w słowa archanioła, kocha Jezusa i jest z nim do końca w chwili ostatecznej próby.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta