profil

Kwaśne deszcze

poleca 83% 1540 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Często w TV słyszymy o opadach kwaśnych deszczy. Ale mało kto wie, czym one tak naprawdę są. Bo czym są?! W poniższej pracy postaram się chociaż troszkę jaśniej wytłumaczyć to zjawisko.

Czym są kwaśne deszcze?


Kwaśne deszcze są to opady atmosferyczne o odczynie kwaśnym. Zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami. Do tych gazów należą: dwutlenek siarki, tlenki azotu, siarkowodór, chlorowodór; są one wyemitowane do atmosfery w procesach spalania paliw, produkcji przemysłowej, wyładowań atmosferycznych czy wybuchów wulkanów. Oczywiście nie sposób wymienić tu wszystkich przyczyn powodujących powstawanie kwaśnych opadów. Niestety jest to spowodowane nie tylko działaniem natury, ale także człowieka :(

Teraz może trochę bardziej przybliżę proces powstawania kwaśnych deszczy: powstają one w wyniku łączenia się kropelek wody z gazowymi zanieczyszczeniami powietrza. Największe znaczenie odgrywa tu dwutlenek siarki (szacuje się że w wyniku działalności człowieka emitowanych jest do atmosfery na całym świecie 50-70 mln ton siarki rocznie), czy tlenek azotu (ok. 20 mln ton rocznie ? najwięcej tych związków powstaje w spalinach silników pracujących na paliwach ropopochodnych).
Kwaśne deszcze padają często w krajach, które nie są odpowiedzialne za ich powstanie.

Jak się to dzieje?


Szkodliwe substancje mogą przenosić się setki, a nawet tysiące km od miejsca pochodzenia i wywołać niebezpieczne opady w regionie, który zdawałoby się jest wolny od ekologicznych zagrożeń.

Nie muszę wspominać o konsekwencjach spowodowanych opadami kwaśnych deszczy, a jednak to zrobię, by pokazać jak niszcząca jest to siła.

Po pierwsze: kwaśne deszcze zasilają jeziora i rzeki. A co za tym idzie, przenoszą truciznę dalej, zabijając po drodze wszelkie mikroorganizmy. Naukowcy oceniają, że w samych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie 55 000 jezior będzie biologicznie martwe do 2010 roku. Te wszystkie zakłócenia równowagi atmosfery prowadzą do zagłady naszego świata!!!

Po drugie: kwaśne deszcze powodują obumieranie drzew, a także niszczenie runa leśnego; efektem jest zakłócenie fotosyntezy i mała odporność na warunki klimatyczne spowodowane nadmiernym odparowywaniem wody.

Po trzecie: kwaśne deszcze zakwaszają glebę, co przyczynia się do uaktywnienia glinu czy kadmu, do nagromadzenia siarczanów czy azotanów. Efekt?! Korzenie roślin mają zmniejszoną możliwość pobierania wapnia, magnezu, potasu które sa niezbędnymi składnikami odżywczymi przez to zamierają, a taka roślinka ginie.

Kwaśne deszcze wymywają także wapń, który najczęściej występuje w minerałach, z których zbudowane są budynki, pomniki czy zabytki! Ulegają one zniszczeniu.
Myślę, że doskonałym przykładem będą starożytne świątynie na Akropolu w Atenach, które przetrwały setki lat, a teraz? - ulegają zniszczeniu.

Jednak kwaśne deszcze najbardziej zagrażają żywym istotom i ludziom?


Smogi, które powstają w wyniku dużego stężenia SO2, Co2 i pyłu węglowego, w wilgotnym powietrzu przyczyniają się do powstawania różnych chorób układu oddechowego czy układu krążenia. Mogą nawet prowadzić do śmierci.

Na koniec chciałabym powiedzieć kilka słów o zapobieganiu kwaśnym deszczom.
Myślę, że doskonałym rozwiązaniem byłaby budowa instalacji wyłapujących tlenek siarki i azot poprzez usuwanie związków siarkowych z gazów przemysłowych, które są emitowane do atmosfery.
Do wód można stosować wapno, jako środek niszczący kwas zawarty w zbiornikach wodnych. jednak tych sposobów jest wiele, i nie sposób ich tu wszystkich wymienić.

Podsumowując - przeciwdziałanie kwaśnym deszczom powinno mieć charakter międzynarodowy, gdyż kwaśne opady trafiają na obszary położone dalej niż źródła zanieczyszczonego powietrza.

Mam nadzieję, że w powyższym referacie uświadomiłam niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą występowanie kwaśnych deszczy. Myślę, że po jego przeczytaniu wiele osób uświadomiło sobie czym tak naprawdę są i co możemy zrobić, by jak najdłużej cieszyć się zabytkami czy pięknymi lasami. Bo niestety jeżeli tak dalej będzie możemy już nigdy nie zobaczyć wielu cudów natury.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (2) Brak komentarzy

ja uważam ze ta praca jest dobra i tak naprawde nie są tutaj potrzebne żadne wzory żeby każdy mądry człowiek korzystajcy z tegj strony mógł zrozumieć o co chodzi

Mało wzorów chemicznych,metod oznaczania co sprawia że praca jest mało atrakcyjna.

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata