profil

Inteligent na emigracji

drukuj
poleca b/d

AA – bohater sztuki Mrożka Emigranci, mieszkający w jednym z krajów Europy Zachodniej, wyemigrował z ojczyzny ze względów ideologicznych. Na obczyźnie nie układa mu się najlepiej, ze względów finansowych dzieli mieszkanie z robotnikiem XX, który wyjechał ze względów zarobkowych. Niemiłosiernie kpi z sąsiada, chcąc go zaniepokoić, zirytować. Sam naśladuje jego złe zachowania i wcale nie jest wzorem dla prostaczka. Nie wraca do kraju, tkwi w marazmie. Jego postać jest dowodem kryzysu inteligencji.
Dylematy inteligenta-emigranta, który np. w USA styka się z morzem ignorancji i niewiedzy na temat swego kraju oraz z oceanem kultury masowej, opisuje Stanisław Barańczak w tomiku wierszy Widokówka z tego świata czy Dubravka Ugrešić we współczesnym Amerykańskim fikcjonarzu.

Warto zobaczyć

filmy Nad Niemnem, reż. Zbigniew Kuźmiński, Lalka, reż. Ryszard Ber, Noce i dnie, reż. Jerzy Antczak, Granica, reż. Jan Rybkowski, Wesele, reż. Andrzej Wajda, Nieznośna lekkość bytu, reż. Philip Kaufman, Tylkostrach, reż. Barbara Sass, Aktorzy prowincjonalni, reż. Agnieszka Holland, Dekalog VIII, reż. Krzysztof Kieślowski, Struktura kryształu,reż. Krzysztof Zanussi, Barwy ochronne, reż. Krzysztof Zanussi, Kola , reż. Jan Svěrák

Zobacz też

artysta, komunista, komunizm, lekarz, nauczycielka, poeta, poezja, wysadzenie z siodła

Przydatne hasło? Tak Nie