profil

"Warkoczyk" Tadeusza Różewicza - analiza i interpretacja wiersza

poleca 85% 480 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Tadeusz Różewicz

Wiersz pt "Warkoczyk" T. Różewicza przedstawia wydarzenia, które dotyczą tragicznych sytuacji z życia jeńców wojennych, którzy trafili do obozu koncentracyjnego.
Podmiot liryczny jest wszechobecny, przedstawia wydarzenia tak jak by był ich świadkiem.
Pierwsza zwrotka przedstawia początek życia w obozie, który zaczynał się goleniem głów na łyso, a następnie włosy były zbierane i segregowane przez trobotników.
Oprócz włosów znajdowały sie także róznorodne ozdoby. Ludność obozowa była skazana na śmierć poprzez uduszenie w komorach gazowych. Podmiot liryczny podkreśla wyraziście, że włosy, które są umieszczone w skrzyniach są martwe - nie doznają już miłego dotyku, pocałunków, pieszczot ani nawet deszczu. W skrzyniach z włosami wyróznia się mały szary warkoczyk z kokardką, który podkreśla, że wśrod zmarłych niewinnych ludzi była młoda dziewczynka. Ona ze swoim warkoczykiem nie powinna znależć się w tym tragicznym miejscu lecz w szkole pomiędzy rówieśnikami, bo tam przecież jest miejsce dziecka.
Wiersz ten podkreśla, że w obozach gineli wszyscy ludzie niezależnie od płci czy wieku.
Sortowanie włosów i ozdób oznacza, że części człowieka były ważniejsze niż sam człowiek. Wyraża też nieposzanowanie życia ludzkiego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata