profil

Do jakich refleksji skłonił cię wiersz Różewicza "Warkoczyk"?

poleca 84% 1041 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wiersz Tadeusza Różewicza pt. ,,Warkoczyk" opisuje w nietypowy sposób to co się działo w obozach koncentracyjnych. Wiersz pozbawiony jest praktycznie środków stylistycznych, pisany bez emocji, dramatyzmu. Wiemy, że ten utwór powstał po wizycie w Oświęcimiu.
Czemu autor pisze właśnie o włosach? Ponieważ każda ich kępka to jeden człowiek bezdusznie zamordowany. Jak się dowiadujemy, było tych włosów cała masa, pełno skrzyń. Należały one kiedyś do dzieci, dorosłych mężczyzn kobiet. Wszyscy stracili tam życie.
Czytając wiersz Różewicza zastanawiam się jak to możliwe, aby jedno miejsce mogło pochłonąć tyle osób. Przecież do dziś nie wiemy ile ludzi zostało tam zamordowanych. Najgorsze jest to, że te osoby były niewinne, nie wiedziały, że idą na śmierć. Myślały, że udają się do pracy, jakże się mylili, nie byli na to gotowi. Co prawda wojna się toczyła, jak wiadomo każda walka wiąże się z ofiarami. Ci ludzie którzy tam zginęli w większości, nie byli żołnierzami, tylko zwykłymi ludźmi. Uświadomiłam sobie, że mam dużo szczęścia, że moja młodość nie przypadła na czasy wojny i okupacji.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta