profil

Choroby serca

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

~~~> Sprawne działanie układu krążenia uzależnione jest przede wszystkim od bezbłędnej pracy serca wytwarzającego odpowiednie ciśnienie i rozprowadzającego krew do wszystkich zakątków organizmów. Jednak bez prawidłowo funkcjonujących naczyń tętniczych zaburzone będzie rozprowadzanie krwi zawierającej pożywienie dla komórek i tlen. Właściwa praca układu krążenia zależna jest także od właściwie rozwiniętych naczyń włosowatych, gdyż w nich właśnie odbywa się wymiana tlenu i substancji odżywczych na dwutlenek węgla i produkty przemiany materii.

~~> Choroby:
*Choroba nadciśnieniowa:
-Nieleczone lub leczone nie właściwie nadciśnienie tętnicze powoduje zgubne w skutkach zmiany w sercu (jego powiększenie i niewydolność) i nie tylko.
-Objawy: w początkowej fazie chory skarży się na bicie serca, ból głowy, szum w uszach, bezsenność i zmęczenie. Ból głowy lokuje się głównie u podstawy czaszki lub obejmuje ciało. Później zaatakowane zostać mogą serce, nerki i system nerwowy.

*Dusznica bolesna(choroba więńcowa):
-Objawy: głownie objawy dusznicy to dławiący ściskający lub palący ból, który rozprzestrzenia się od serca do lewego ramienia, uczucie strachu, mocne bicie serca. Twarz chorego jest blada, zapadnięta, poci się on kleistym potem, ręce i nogi ma zziębniete. Kiedy atak minie, hory oddaje dużą ilość wodnistego moczu. Ataki dosznicy bolesnej nękają najszęście osoby tęgie podczas snu.

*Dychawica sercowa:
- Dolegliwość ta o nieznanej do końca etiologii występuje najczęściej w nocy u osób, których serce w ciągu dnia nie sprawia im żadnych kłopotów, choć można ją także napotkać u osób cierpiących na przewlekłą nie wydolność krążenia.
-Objawy: Chory budzi się w nocy, gdyż brakuje mu powietrza i siada w łóżku bo wówczas czuje się lepiej. Po chwili atak mija i chory zasypia.

*Nerwica serca:
-Objawy: Duszność, mocne uderzenia serca, uderzenia krwi do głowy. Tętno wzrasta do 100-120 uderzeń na minutę. Chory odczuwa zimno, poci się. Objawy nerwicy serca są zbliżone do objawów dusznicy bolesnej.

*Nierównomierne bicie srca (arytmia serca):
-Terminem tym określa się atak bardzo silnego i zbyt częstego bicia serca. Takie zaburzenia pracy serca miewają osoby nerwowe i chociaż te zaburzenia w początkowym okresie mijają syzbko, to nieleczone mogą stać się powodem poważnej choroby serca lub innego narządu.
-Objawy:chory ma wrażenie, że serce podchodzi mu do gardła, jest przerażony i przybity, obawia się o życie.

*Niedociśnienia tętnicze:
-Ta rzadka stosunkowo dolegliwość bywa następstwem przebytych chorób zakaźnych, zatrucie nikotyną, alkoholem, zdarza się po utracie większej ilości krwi, po dużym wysiłku, raptownej zmianie klimatu, choć bywa objawem złego funkcjonowania nerek. Niedociśnienie tętnicze może trwać kilka dni i przeminąć bez śladu, choć czasami dochodzi do jego utrwalenia, a wówczas stanowi wyrażną przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu.

*Otłuszczenie serca:
-Występuje ono u osób skłonnych do tycia. Spotyka się je najczęściej u kobiet po czterdziestym roku życia i mężczyzn po pięćdziesiątce.
-Objawy:chorzy na otłuszczenie serca mają zwykle powolne tętno, zdarza się im utrata przytomności, odczuwają słabość. W trakcie ataku są bladzi, zziębnięci, słabo reagują na bodźce zewnętrzne.

*Uderzenie krwi do głowy:
-Objawy: ból głowy, zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy, szum w uszach, migotanie w oczach, niepokój, zaburzenia odechu

*Zapalenie mięścia sercowego ostre i przewlekłe:
Najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem mięśnia sercowego, jakie powstaje w chorobie goścowej, będąc w istocie procesem zapalnym serca obejmującym wszystkie części tego narządu.
-Objawy: Do objawów wskazujących na stan zapalny mięśnia sercowego zalicza się przyspieszenia akcji serca, tetnienie klatki piersiowej, szybkie powiększenie serca, zaburzenie rytmu serca, wystąpienie niewydolności krążenia.

*Zapalenie osierdzia ostre:
-Objawy: ostre zapalenie osierdzua rozpoczyna się nagle, zwykle po upływie 2 tydoni od przewrotnej często choroby gorączkowej. Najistotniejszy z objawów to lekki ból w komorze sercowej, wędrujący niekiedy do lewego barku, łopatki lub nadbrzusza. Nasila się on przy oddychaniu i kaszlu. W niektórych przypadkach ból jest stały. Wcześnie pojawiająca się duszność wskazuje na pojawienie sie wysięku w osierdziu. Chory oddycha szybciej i płytko, nie może leżeć. Do wymienionych objawów dołączają się gorączka, poty, dreszcze, osłabienie i dominujące uczucie lęku.

*Zapalenie wsierdzia:
-Zapalenie tkanek wyścielających jamy serca, szczególnie okolicę zestawek, występuje w różnych chorobach zakaźnych, procesah ropnych, gośćcu stawowym, chorobach naczyń krwionośnych, a także nowotworach. Chory powinien leżeć w łóżku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty