profil

Choroby krwi i układu krążenia

poleca 85% 66 głosów

Hemofilia – uwarunkowane genetycznie zaburzenia w krzepnięciu krwi.
Anemia (niedokrwistość) polega na zmniejszeniu liczby erytrocytów oraz hemoglobiny poniżej normy. Przyczyny są różne, np. utrata krwi, niedobór żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12 w pożywieniu, złe wchłanianie żelaza w jelitach, uszkodzenie szpiku kostnego.
Białaczka związana jest z niekontrolowanym namnażaniem się leukocytów, przy równoczesnej ich niezdolności do różnicowania się i dojrzewania, przez co nie pełnią one funkcji charakterystycznych dla danego typu leukocytów.
Miażdżyca charakteryzuje się pogrubieniem i zwężeniem ścian tętnic na skutek odkładania się lipidów (głównie cholesterolu) w postaci tzw. blaszek miażdżycowych, co prowadzi do zwężenia, a w końcu zamknięcia światła naczynia. Przyczyną może być dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i węglowodany, czynniki genetyczne, mała aktywność ruchowa, stosowanie używek, stres. Skutkiem zmian miażdżycowych jest choroba wieńcowa oraz zawał serca lub udar mózgu, nadciśnienie tętnicze.
Nadciśnienie tętnicze może być uwarunkowane innymi, poza miażdżycą, przyczynami. Prowadzi do pękania naczyń krwionośnych i wylewów krwi do przestrzeni międzykomórkowych.

Podoba się? Tak Nie