profil

Ważni bohaterowie biblijni

poleca 72% 357 głosów

12 apostołów – czyli po prostu 12 uczniów Jezusa. Najbardziej wyraziste postacie to: Piotr, niewierny Tomasz i Judasz Iskariota. Wszyscy apostołowie zajmowali się szerzeniem nauki Jezusa po jego wniebowstąpieniu.

Abel i Kain – synowie Adama i Ewy. Kain zabije Abla,ukochanego syna ojca, a sam stanie się uosobieniem bratobójcy.

Abraham – jeden z pierwszych patriarchów Izraela. Bóg chciał wypróbować jego wiarę i zażyczył sobie ofiary z jego jedynego syna. Abraham, mimo wielkiego bólu, podniósł miecz, ale Bóg powstrzymał go i jako ofiarę podsunął baranka. To jeden z najsłynniejszych motywów biblijnych.

Dawid – jeden z autorów psalmów, król Izraela; pokonał Goliata przy użyciu procy.

Ewangeliści – św. Mateusz, św. Marek, św. Łukasz i św. Jan – autorzy czterech ewangelii Nowego Testamentu, przedstawiających życie i naukę Chrystusa.

Hiob – wierny wyznawca Boga zostaje poddany próbom wytrwania w zsyłanych na niego cierpieniach – trądzie, trzęsieniu ziemi i śmierci rodziny. Hiob nie zaparł się Boga, który później wynagrodził mu cierpienia.

Jawnogrzesznica – to o niej powiedział Jezus do tłumu:„kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy na nią rzuci kamieniem”.

Józef – zazdrośni bracia sprzedali go do niewoli; wsławił się interpretacjami snów faraona.

Judasz Iskariota – biblijny zdrajca, który zdradził Jezusa za 30 srebrników, będących dziś symbolem łapówki. Judasz, przerażony własnym postępowaniem, popełnia samobójstwo.

Lot i żona Lota – gdy Bóg skazał Sodomę na zagładę, pozwolił z niej wyjść tylko Lotowi i jego rodzinie, jednak pod warunkiem, że nie będą się oglądać za siebie. Żona Lota – uosobienie kobiecej ciekawości – odwróciła się i zamieniła w słup soli.

Łazarz – bohater jednego z cudów Jezusa, który wskrzesił go po czterech dniach od śmierci. Patron trędowatych.

Maria Magdalena – jawnogrzesznica, która swoim żalem i pokutą zmazała czyny z przeszłości. To ona namaściła stopy Jezusa olejkiem i była przy jego pogrzebie.

Mojżesz – prawodawca Izraela, który wyprowadził Żydów z egipskiej niewoli. Jedna z najważniejszych postaci biblijnych– to właśnie do niego przemówił Bóg ukryty w krzaku gorejącym, on przeprowadził Izraelczyków przez Morze Czerwone i wreszcie jemu Bóg na górze Synaj wręczył dziesięć przykazań bożych, czyli dekalog.

Noe – Bóg wybrał go, by przetrwał potop zesłany na grzeszników. Razem z synami i różnymi gatunkami zwierząt przeczekał potop na arce. Znakiem przymierza Boga z Noem jest tęcza.

Poncjusz Piłat – prokurator, który zatwierdził ukrzyżowanie Jezusa, a później popełnił samobójstwo w Rzymie. Od tych zdarzeń pochodzi sformułowanie „umyć (od czegoś) ręce”– Piłat wahał się co do losów Chrystusa, ale uległ sanhedrynowi, sam dystansując się do tej sprawy, czyli umył ręce.

Salomon – król Izraela, syn Dawida; zasłynął z wielkiej troski o kulturę i sztukę kraju.

Samson – mocarz, który stracił swoją siłę, gdy podczas snu Dalila obcięła mu włosy– wraz z nimi opuściła go jego moc.

Podoba się? Tak Nie