profil

Bilbia : Zapamiętaj te pojęcia

poleca 83% 81 głosów

Absalomie, Absalomie – symbol ojcowskiego bólu. W Biblii płacze król Dawid nad synem, który zabił Amnona w zemście za gwałt na siostrze.

Jabłko Adama – anatomiczna chrząstka w krtani, którą widać na męskiej szyi. W Biblii jest upamiętnieniem grzechu prarodziców.

Judaszowe srebrniki – Judasz okazał się zdrajcą, bo wydał Jezusa, i dlatego do dziś tak mówimy na pieniądze wzięte za zdradę.

Kainowe znamię – oznacza piętno bratobójstwa, bo po zamordowaniu Abla na czole Kaina Bóg umieścił znak.

Oddać coś za miskę soczewicy – tak mówimy o kimś, kto oddał za bezcen coś bardzo dla siebie cennego. W Biblii Ezaw sprzedał za miskę soczewicy prawo pierworództwa.

Przeniósł się na łono Abrahama – wyrażenie pochodzi z ewangelii św. Łukasza, gdzie w taki właśnie sposób opisano śmierć Łazarza.

Sodoma i Gomora – tak mówimy o miejscu rozpusty i grzechu. Mieszkańcy obu tych miast rozgniewali Boga ekscesami seksualnymi i dlatego postanowił je zniszczyć.

Wdowi grosz – wdowa z biblijnej przypowieści podarowała Bogu tylko jeden grosz, ale było to wszystko, co miała. Dziś ten zwrot oznacza coś bardzo cennego, bo danego prosto z serca.

Wieża Babel – oznacza bałagan i chaos. Potomkowie Noego próbowali zbudować wieżę Babel, która miała sięgnąć do Boga. Ale Bóg nie dopuścił do tego i pomieszał ich języki, dlatego nie mogli się porozumieć i zapanował wielki chaos.

Podoba się? Tak Nie