profil

Problemy XXI wieku

poleca 85% 1088 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

XXI wiek to wiek osiągnięć w każdej dziedzinie życia człowieka, ale jest to też wiek, który niesie ze sobą wiele zagrożeń. Można by wymieniać je bardzo długo, gdyż są to problemy poszczególnych, jak i wszystkich ludzi. Oto kilka z nich.
Jako pierwszy, bardzo ważny problem wymieniam wojny i konflikty zbrojne. Z ich powodu, co roku ginie wiele tysięcy ludzi. Dla celów wojny ulepszana jest broń i techniki wojenne.
Także często mówi się o konfliktach religijnych między światowymi religiami, takimi jak chrześcijaństwo, islam, judaizm czy buddyzm. Najlepszym przykładem jest chyba Bliski Wschód, centrum trzech religii świata ? judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. Tam codziennie występują konflikty spowodowane wyznawaniem innej religii i dodatkowo problemami terytorialnymi i narodowymi.
Świat wchodząc w XXI wiek napotyka dominujące zagrożenie, jakim jest terroryzm. Przyjął on okrutną formę zabijając niewinnych ludzi. Terroryści działają z całą bezwzględnością używając ładunków wybuchowych i broni biologicznej.
Kolejnym zagadnieniem są bardzo niebezpieczne wybuchy nuklearne. Wszyscy pamiętają ataki na Hiroszimę i Nagasaki oraz ich tragiczne skutki, które są odczuwalne do dzisiaj. Niektóre państwa wykonują próby jądrowe w podtekście naukowym, jednak nie wiadomo, czy nie jest to tylko przykrywka do wyścigu zbrojeń.
We współczesnym świecie zanieczyszczenie środowiska naturalnego człowieka stało się poważnym problemem. Przyczyniają się do tego wybuchy jądrowe, awarie tankowców, nowoczesny przemysł, który wytwarza odpady trujące środowisko. Wielu ludzi jest alergikami, przez chemizację różnych dziedzin życia. Wydaje mi się, że każdy człowiek chciałby żyć w krystalicznie czystym środowisku, jednak bardzo dużo ludzi nic nie robi, żeby tak było, nie zastanawiają się używając środki chemiczne, które zanieczyszczają środowisko, czy to ich nie zabije.
W pewnym stopniu z wyżej wymienionym problemem wiąże się kolejny, jest nim zmiana klimatu. Klimat ziemski staje się coraz cieplejszy, podnosi się poziom wody w morzach i oceanach, topnieją lodowce. Jest to wywoływane przez gazy cieplarniane, m.in. jest to wzrost stężenia dwutlenku węgla. Tak naprawdę to wina człowieka, gdyż to on sam do tego doprowadza przez spalanie benzyny w samochodach, korzystanie z elektrowni, czy wycinanie drzew.
XXI wiek niesie ze sobą zagrożenia nowymi chorobami i wirusami. Rozmiary epidemii przybrały choroby serca, nadciśnienia i nowotwory. Wybuch epidemii ptasiej grypy w Chinach jest sygnałem nadchodzących zagrożeń.
Ważnym problemem jest również agresja i przemoc. Wywołuje je nie tylko czyjeś zachowanie, ale także wiele innych czynników dzisiejszego świata.
Wśród zagrożeń dla człowieka wymieniłabym, uzależnienia od narkotyków. Współczesne społeczeństwo żyjąc w ciągłym stresie, z problemami w pracy i domu sięga po narkotyki. Niestety obniża się wiek osób ulegających temu nałogowi. Bardzo często narkomania prowadzi na drogę przestępczą.
Problem żywnościowy na świecie występuje głównie w krajach biednych, największy wymiar osiągnął jednak w Afryce. Jego przyczyny to m.in. wojny domowe, konflikty. To zjawisko jest wyzwaniem dla państw, w których jest nadmiar żywności.
Zagrożenie XXI wieku dla współczesnego świata mogą przerażać, ale powinny mobilizować do przeciwdziałania i zapobiegania im. Czy współczesny świat zdoła prowadzić sobie z tymi wszystkimi zagrożeniami?

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty