profil

Problemy etyczne wsółczesnego świata.

poleca 83% 846 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jedno znacznie stwierdzam, ze najwiekszym problemem wspólczesnego swiata sa pieniadze. Jak wiadomo w dzisiejszych czasach pieniadze odgrywaja w zyciu bardzo duza role. Kazdy czlowiek marzy o dostatnim zyciu, luksusach i wygodach. Aby sobie to zapewnic potrzebuje do tego funduszy. A jak zdobyc pieniadze? Oczywiscie praca.
I tu kolejny problem - bezrobocie. Bezposrednia przyczyna bezrobocia jest z reguly niewystarczajaca liczba wolnych miejsc pracy dla ubiegajacych sie o nie. Przyczynami moga byc równiez:
- wadliwa organizacja rynku pracy;
- brak odpowiednich kwalifikacji bezrobotnych;
- trudnosci mieszkaniowe uniemozliwiajace przesuwanie
nadwyzek sily roboczej do osrodka wykazujacych jej
niedobór;
- oferowanie zbyt niskich stawek plac (np. w porównaniu z
zasilkiem dla bezrobotnych).
Skutki bezrobocia dotykaja bezposrednio ludzi, wywoluje ono stresy, powoduje utrate kwalifikacji oraz zwiekszenie zachorowalnosci. W poczatkach lat 60. naturalna stopa bezrobocia byla oceniana przez ekonomistów na 4%, w polowie lat 80. w wiekszosci szacunków na ok. 6%. Ta zwyzkowa tendencja wynika glównie z kierunków
demograficznych, a przede wszystkim z wyzszego liczbowego udzialu niepelnoletnich w sile roboczej, oraz - w pewnym stopniu - z polityki rzadów krajów rozwinietych (np.
ubezpieczenia na wypadek bezrobocia). Statystyki bezrobocia, zatrudnienia i sily roboczej operuja pojeciami:
- zatrudnieni - osoby majace prace zarobkowa;
- bezrobotni - osoby nie majace pracy, lecz jej szukajace.
Osoby nie majace pracy mogą kozystac z zasiłków, zapomogi itp. ale to nie wystarcza na utrzymanie .Wiele wspólnego z bezrobociem ma alkoholizm. Wiele bezrobotnych siega po alkohol by zapic swój smutek. Objawmi allkoholizmu jest eleótwierdzenie, ze alkohol odpreza i daje ulge, redukuje napiecie i niepokój, oslabia poczucie winy, osmiela, ulatwia zasniecie itp.; Ale czy napewno? Alkohol niszczy ciało ludzkie i doprowadza do rużnuch chorób np. markość wątroby
Kolejnym problemem wspólczesnego swiata jest przestepczosc. Na pewno wiaze sie ona z brakiem miejsc prac. Jestem przekonana iz ludzie, którzy nie widza szansy na zdobycie stalej pracy próbuja zdobyc pieniadze oszukujac lub po prostu okradajac innych. I gdzie tu sprawiedliwosc czy równosc narodu? Moze gdybysmy przyjeli ustrój komunistyczny nie bylo by problemu ani z praca ani z pieniedzmi. Kazdy mialby mniej-wiecej po równo. Moim zdaniem ludzie przyzwyczaili sie do luksusów XXI wieku i trudno by im bylo pogodzic sie z obnizka placy (mam na mysli spoleczenstwo zarabiajace bardzo duzo pieniedzy, przyklad: politycy, lekarze). I mozna by tak mnozyc ludzi, którzy zarabiaja niewiarygodnie duze pieniadze oraz takich co martwia sie czy starczy im na „jutrzejszy chleb”.
Następnym problemem moim zdaniem jest narkomania.eleóPo narkotyki siegaja najczesciej ludzie mlodzi. W wiekszosci jest to mlodziez z tzw. rodzin patologicznych, gdzie rodzice nie interesuja sie dziecmi. Czesto siegaja po narkotyk aby utopic swoje zale i smutki, zdarza sie tez, ze biora z ciekawosci . Co sie z tym wiąże to HIV, wszelkiego rodzaju wirusy, choroby wenryczne itp. Ludzie nie daja sobie sprawy ze to ich wykańcza a co najgorsze zabija. Pochłania wszelkie pieniądze i całe życie.eleó“Narkotyki zazywasz przegrywasz” to haslo jest dowodem na to, ze na zazywanie narkotyków nie ma spolecznego przyzwolenia, a organy prawne nakladaja sankcje karne na wytwarzanie, przerabianie, naklanianie do zazywania, sprzedaz i posiadanie narkotyków.
Do problemów tetycznych współczenego świata można zaliczyc błędna polityke danego kraju, wszelkie korupcje, wyłudzania itp. Takim przykładem w Polsce jest np: Proces Rewina, czy afera starachowicka. Obywatel słysząc o takich aferach nie ma poszanowania do rządowców, którzy jak wiadomo sprawują władze demokratyczną.
Wspólczesny swiat ma mase problemów, które nie latwo rozwiazac. Oto inne problemy współczesnego świata:
- dehumanizacja zycia
- choroby cywilizacyjne (stres, choroby ukladu krazenia)
- ludzie bezdomni z wyboru i przymusu
- naplyw cudzoziemców i problemy z ich aklimatyzacja
- problemy komunikacyjne
- problemy ze znalezieniem pracy zgodnej z kwalifikacjami
- wzrost cen dzialek budowlanych
- zniszczenie srodowiska (pyly, gazy, scieki, smieci) w
krajach rozwijajacych sie
- nadmierne zageszczenie ludnosci, eksplozja
demograficzna (Indie - Kalkuta)
- powstanie dzielnic nedzy (Meksyk)
- brak wodociagów i kanalizacji
- epidemie chorób zakaznych
- duza liczba analfabetów, ludnosci niewykwalifikowanej
- klopoty ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy
- rozwój przestepczosci (problem „dzieci ulicy” w Brazylii)
- rozwój rynku narkotykowego, prostytucji, chorób
wenerycznych
- brak srodków finansowych na leczenie


Bibliografia
- polityka (gazeta)
- encyklopedia multimediala
- www.onet.pl
- podręcznik do WOS- u
- angora

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 3 minuty