profil

Czy obraz współczesnego świata i rozwój nauki potwierdzają wizję Huxleya?

poleca 84% 776 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Świat ciągle się rozwija. Codziennie możemy poznać nowe urządzenia, które mogą coś zmienić. Przynieść rozwiązania, które ułatwia nam życie. Rzeczywistość z każdym dniem się przekształca. Jest inna, bardziej unowocześniona. Z czego my mamy możliwość korzystać. Wszytki przemiany i rewolucja wiążą się z rozwojem nauki, która ma duży wpływ na nasza egzystencje. To dzięki niemu znajdujemy wyjścia z wielu, nie zawsze łatwych sytuacji. To ona upraszcza nam nasz świat. Daje gotowe rozwiązania na nasze problemy, z różnych półek. Dlatego też i obraz naszego świata, co rusz się zmienia i zawsze jest inny. Bardziej nowoczesny i przyjazny ludziom.
Tak, obraz współczesnego świata i rozwój nauki potwierdzają wizje Huxleya. Pomimo, iż pisarz miał bardzo śmiałe wizje przyszłości, o dziwo wiele z jego pomysłów obecnie jest realizowanych. Jedną z koncepcji pisarza było utworzenie miejsca do masowego tworzenia ludzi. Aktualnie odbywają się próby klonowania organizmów. Dotychczas naukowcom udało się sklonować owce, ale na tym nie chcą poprzestać. Duplikowanie tego zwierzęcia było jednym z wielu schodków, które muszą pokonać, aby być bliżej możliwości zaczęcia eksperymentowania nad ludzkim DNA. Jednak czy te właśnie badania dążą do masowego klonowania organizmu ludzkiego? Tego jeszcze nie wiem. Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, to się dopiero okażą w dalekiej przyszłości gdyż badania są dopiero w początkowym stadium. Ale tak naprawdę żaden z nas jeszcze nie zdaje sobie sprawy, jakie będą następstwa, jeżeli w końcu zdobędziemy wiedzę potrzebną do klonowania ludzi.
Innym aspektem potwierdzającym szybki rozkwit nauki jest rozwój techniki. Na każdym kroku możemy to zauważyć. Zaczynając od rolnictwa po ratowanie życia ludzkiego. Największy postęp, jeżeli chodzi o rozwój techniki i nauki możemy zaobserwować w medycynie. Mamy ca raz większe możliwości ratowania lub przedłużania życia ludziom. W chwili obecnej są o wiele większe szanse na uratowanie życia wcześniakowi, niż kilkanaście lat temu. Wcześniej było to niemożliwe. Wprost nie do pomyślenia. A teraz jest to całkowicie realne. Dzięki temu coraz więcej małych istot przeżywa swoich pierwszych, najczęściej najtrudniejszych, tygodni życia tylko po to, aby moc dalej żyć. Dzięki taki maszynom jak inkubatory jest to możliwe. Postęp nauki pokazał nam również jak możemy coraz lepiej i skuteczniej walczyć z rożnymi ciężkimi i przewlekłymi chorobami. Poprzez ciągle szukanie odpowiednich przeciwciał, w chwili obecnej wiele chorób można już całkowicie wyleczyć a przynajmniej zahamować ich dalsze rozwijanie się. Paręnaście lat temu ludzie marzyli o takich lekach, jakie my mam możliwość mieć.
Uważam, że w obraz współczesnego świata i rozwój nauki potwierdzają wizję Huxleya. Pisarz pisał o klonowaniu ludzi, o ciągle rozwijającej się technice ich tworzenia oraz udoskonalania. W dzisiejszych czasach dalej są podejmowane próby dokonania tego, jednakże nie jest to najważniejsze. Na razie nauka idzie w stronę ratowania życia doczesnego oraz ulepszania warunków życia, w jakich przyszło nam funkcjonować. To są najważniejsze rzeczy, które chcemy rozwijać i są dla nas priorytetowe.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty