profil

Czy obraz współczesnego świata i rozwoju nauki potwierdzają wizję Huxleya?

poleca 85% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Uważam, że obraz teraźniejszego świata poprzez szybki postęp rozwoju technologii i nauki potwierdza wizję Huxleya zawartą w książce „Nowy wspaniały świat”.

Na całej Ziemi jest więcej zgonów niż urodzeń co świadczy o ujemnym przyroście naturalnym. Może to doprowadzić do wyginięcia ludzi. Jednak w ostatnich latach jesteśmy świadkami olbrzymich postępów rozwoju techniki w dziedzinach nauki. Możliwe, że doprowadzi to, do przełomowego odkrycia, którym będzie klonowanie. Huxley przewidział tę możliwość dużo wcześniej i opisał ją. Naukowcy próbują stworzyć „człowieka przyszłości”, programują jego kod genetyczny i ulepszają go pod każdym względem. Wizja jest kusząca, ale nie trzeba wielkiej wyobraźni by zauważyć jej często powtarzające się konsekwencje.

Rozwój techniki nie mógł ominąć ważnej dziedziny jaką jest medycyna. Już teraz jest możliwość sztucznego zapładniania. Podobnie są one tworzone, jak w opowieści Huxleya. Jednak nie są one robione do wykonywania jakiejś jednej ustalonej pracy. W ten sposób naukowcy chcą pomóc kobietom, które nie mogą zajść w ciążę, albo nie mogą mieć dzieci, a bardzo tego pragną.

W książce „Nowy wspaniały świat” ludzie są traktowani jak jakaś rzecz. Niestety na świecie często tak się zdarza. Nikt nie powinien tak odnosić się do innych. Kiedy ktoś widzi słabszą osobę od siebie, to myśli, że może ją traktować jak niewolnika czy sługę, a do tego go „niszczyć”. Człowiek nie jest rzeczą, którą możemy porzucać, a później do niej bezwstydnie wracać. Rzeczy nie posiadają tak jak ludzie uczuć ani myśli. W utworze Huxleya te stworzenia są właśnie tak traktowane.

Cały świat dąży do zmechanizowania. W książce wszystko jest robione za pomocą maszyn. Niestety doprowadzić to może do bezrobocia ludzi. Jeśli oni nie będą mieli pracy, ani żadnego zajęcia, z którego czerpać by mogli jakieś zyski będą ubodzy.

Myślę, że obraz współczesnego świata i rozwoju nauki potwierdzają wizję Huxleya, którą zawiera książka „Nowy wspaniały świat”. Niestety cały postęp technologii i nauki dąży w tym niekoniecznie lepszym kierunku. Klonowanie ludzi i innych stworzeń ujednolici cały świat. Wszyscy będą tacy sami, a życie zbyt mechaniczne i monotonne.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty