profil

RPA

poleca 85% 359 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


PLAŻE Biały miękki piasek. Przypływowe jeziorka. Wysokie fale. Ciepła lub zimna woda morska. W zależności na którym wybrzeżu jesteś, będziesz, zachodnie czy południowe, doznasz innych doświadczeń na plaży. Temperatura wody może się różnić w granicach 10 stopni C w zależności na której jesteś stronie. Różnice w temperaturze wody spowodowane sa zimnym prądem morskim płynącym z Antarktydy i ciepłym płynacym ze wschodu. W RPA możesz znaleźć jeszcze dzikie plaże, gdzie całymi kilometrami nie spotkasz żywej duszy, są tam też bardzo popularne i zatłoczone miejsca.

OBSERWOWANIE WIELORYBÓWPołudniowy właściwy wieloryb, nazwany tak ponieważ "był to właściwy wieloryb do złowienia", przeważnie pojawia się w czerwcu i można go zobaczyć aż do grudnia. Najlepszy okres, czyli kiedy gwarantowane jest zobaczenie wieloryba jest we wrześniu i październiku.Okres godowy jest pomiędzy sierpniem a wrześniem, dlatego liczba wielorybów jest największa w październiku. Z powodu dużej bliskości do brzegu, gdzie wieloryby pływają, w Republice Południowej Afryki mamy najlepszą widoczność wielorybów na Świecie.

NURKOWANIE ZA BIAŁYM REKINEM Nurkuj pod osłoną stalowej klatki i zobacz największych drapieżników morskich w ich naturalnym środowisku. Jest tak blisko że możesz ich nawet dotknąć, rzędy ogromnychn śmiertelnych zębów są w odległości centymetrów od ciebie. Dobrze widoczne zęby powodują bardzo napiętą i niepowtarzalną atmosferę. Wszystko to widzisz jednak pod osłoną mocnej stalowej klatki.

GÓRY STOŁOWEPrawdopodobnie najbardziej popularny widok w Republice Południowej Afryki. Słynne z powodu kolejki linowej. Wybierz się na sam szczyt i zobacz piękny afrykański widok czyli wyspę Robben w Stołowej Zatoce, Lwią Głowę i Diabelski Szczyt, Dwunastu Apostołów czyli słynny łańcuch górski górujący nad słynnymi plażami Clifton i Zatoki Camps.

KOLEJKA LINOWA Ostatnio rozbudowana, kolejka linowa czynna jest co dziennie. Latem godziny pracy są przedłużone.

PAROWOZYPrzejedź się staromodnym pociągiem parowym ciągniętym przez lokomotywę z 1940 roku. Bądziesz widział zapierające dech krajobrazy przez lasy, jeziora, żeki, zatoki morskie, wreszcie przejedziesz po długim moście nad laguną.

STRUSI PAŁACOdwiedź Strusi Pałac z dawno przeszłych czasów, kiedy to słynne strusie pióra były w modzie pośród arystokracji w większości krajów Europy. Pałace są przypomnieniem świetności za czasów kiedy to strusie pióra były w modzie. Odwiedź sklep z pamiątkami i zakup przedmioty uszyte z delikatnej strusiej skóry. Możesz także jeździć na strusiu i powiększyć swoją wiedzę o tym dziwnym ptaku. Możesz też zamówić strusi stek i kupić suszone mięso zwane w RPA "biltong".

JASKINIEJaskinie są jedną z dziesięciu nawiększych atrakcji odwiedzanych przez zagranicznych turystów. Dwie największe jaskinie ciągną się kilometrami. Możesz podziwiać tam piękne widoki i zobaczyć ślady prehistorycznych ludzi.

MUZEUM BARTHOLOMEU DIAZBartholomeu Diaz bał pierwszym europejskim nawigatorem pochodzącsm z Portugali, który opłynął Cape of Storms swoją karawelą w 1488 roku. Odwiedź muzeum i podziwiaj naturalnej wielkości makietę jego słynnej karaweli. Poznaj tajemnicę drzewa Urzędu Pocztowego wciąż jeszcze rosnącego obok muzeum.

ROBBEN ISLANDWeź pół godzinną luksusowł przejażdżkę do Robben Island i poznaj interesujące historie z czasów kiedy to Holendrzy zaczęli używać wyspę jako więzienie około 400 lat temu. Mieszkańcami z przymusu byli także niewolnicy z różnych części Afryki i Azji, polityczni i religijni Muzułmańscy przywódcy, którzy sprzeciwiali się holenderskiemu kolonializmowi w we wschodniej Azji. W późniejszych czasach przywożeni tam także byli kulawi, chorzy, psychicznie chorzy, a czasie Drugiej Wojny światowej francuscy więźniowie. Bardziej współcześnie na wyspie Robben Island więziony był były Prezydent RPA Nelson Mandela. Dowiesz się o psychicznym pacjęcie Plaatjes, który to budował łódź do ucieczki i pracownicy szpitala zniszczyli ją.

BUNGIE SKOKICi którzy lubią większą ilość adrenaliny w ich żyłach, południowe wybrzeże oferuje kilka zapierających dech mostów do skakania.

BALONY GORĄCO POWIETRZNEWyobraź sobie że lecisz balonem ponad lasami i plantacjami winorośli w chłodny, spokojny ranek popijając szampana i podziwiając krajobraz płynąc cicho w powietrzu.

WINNICEZostań znawcą win, możesz smakować tutaj najlepsze wina świata. Możesz zakupić ulubione gatunki wina i mieć je wysłane prosto do twojego domu. Winnice są miejscem które musi być odwiedzone bezwarunkowo przez każdego turystę.

HOUSEBOATINGJest to nowy rodzaj spędzania wolnego czasu w RPA, nie wiemy nawet jak przetłumaczyć tą nazwę na język polski. Houseboating oznacza mieszkanie na okręcie. Republika Południowej Afryki nie posiada wiele rzek nadających się do żeglugi, ale jest parę możliwości a my serdecznie polecamy spędzenie kilku nocy na wodzietylko po to żeby poczuć prawdziwą Afrykę.

WĘDRÓWKI W NATURZE Począwszy od jednej godziny a skończywszy na trzech dniach możesz wspinać się przez nie naruszoną przez człowieka afrykańską okolicę. Znajdzie się tutaj coś dla każdego. W jaki sposób możesz zbliżyć się lepiej do przyrody?

WĘDKOWANIEWędkowanie na pstrąga w afrykańskich rzekach, wędkowanie w przybrzeżnych falach stojąc na plaży lub na skalistych stoczach. Głęboko-morskie wędkowanie jest popularne wśród ludzi lubiących przygodę. Ryby w RPA są najlepsze w Świecie i jest wiele odmian a to z powodu ciepłego prądu morskiego z jednej strony i zimnego prądu z drugiej strony.

PODZIWIANIE ZWIERZĄT W NATURZEW RPA dzikie zwierzęta nie chodzą po ulicach ale możesz je podziwiać w ich naturalnym środowisku w wielu Parkach Narodowych. Jeśli chcesz zobaczyć tylko np.antylopy, orły i tym podobne nie musisz jechać do wydzielonych miejsc, możesz je zobaczyć nawet przy szosach.

JAZDA KONNAZwiedzanie kraju z grzbietu konia może być organizowane w wielu popularnych miejscach, jazda prrzez plaże i lasy jest najbardziej popularna. Nie musisz być doświadczonym jeźdźcem żeby podziwiać kraj w ten właśnie sposób.

NURKOWANIE"Cape of Storms" jest znany z dużej ilości statków leżących na dnie morza, taże z raf koralowych. Możesz podziwiać w realnym świecie piękno podwodnych krajobrazów.

Znajdziecie tu naprawdę wszystko! Płaskie jak stół skały. Tropikalne lasy i prawdziwą pustynię. Piaszczyste plaże i góry wysokie na 3 km. Khosa, Zulusi i Biali. Winnice produkujące wina najszlachetniejsze ze szlachetnych. Sztuczne raje, jak ten z Sun City, gdzie bywa wybierana Miss World. Kopalnie złota i diamentów. No i te parki narodowe... A w nich lwy, słonie, żyrafy, małpy i setki innych gatunków zwierząt. To tylko niektóre z barw RPA.

Trudno się zdecydować. Czy lepiej wybrać się na północ republiki, gdzie wokół Johannesburga aż roi się od atrakcji, a do tego niedaleko stamtąd do malutkich państw Lesotho i Suazi? Czy może na południe, w pobliże Kapsztadu? Stamtąd już dwa kroki do Przylądka Igielnego, najbardziej na południe wysuniętego punktu Afryki.

Już sam Johannesburg jest niesamowity. W tej handlowej stolicy RPA można zanurzyć się w dziwnej historii tego kraju. To tam znajduje się Muzeum Afryki, parki tematyczne takie, jak Gold Reef City, będące rekonstrukcją starej osady poszukiwaczy złota. A to przecież złoto i diamenty były przekleństwem i dobrodziejstwem państwa. To przecież po to, by je zdobyć, południem Afryki władali najpierw Holendrzy, zwani Burami, a później Anglicy. I jedni, i drudzy pomijali przy tym interesy miejscowej – czarnej ludności. To tutaj, w RPA, zrodził się w 1848 r. jeden z najbardziej niehumanitarnych systemów politycznych – apartheid. To tutaj w latach 90. w sposób pokojowy, łagodnie i bez wstrząsów, co należy w Afryce do rzadkości, przekazano władzę czarnej większości.

Kto chce spróbować zrozumieć, jak to było możliwe, powinien zobaczyć Pretorię z monumentalnymi Union Buildings, pomnikiem słynnego Bura - Paula Krugera, założyciela burskiej Republiki Transavaal i Melrose House, w którym podpisano traktat pokojowy po wojnach burskich. To nie wystarczy. Drugą, ciemniejszą kartę historii, kryje Soweto tchnące wspomnieniami długich walk politycznych i masakr dokonywanych na czarnych mieszkańcach. To tutaj znajduje się dom Nelsona Mandeli z królewskiego rodu plemienia Khosa, długoletniego więźnia politycznego i wreszcie od 1994 do 1999 r. – prezydenta Republiki. No i może jeszcze przyda się zobaczyć Cullinan – z kopalnią Premier Diamond. To ona dała światu największy diament o wadze 3106 karatów. Tak, tak, w tle walk politycznych zawsze kryły się pieniądze.

Szkoda jednak w RPA zajmować się tylko historią. Teraźniejszość i przyroda są równie fascynujące. Na przykład Narodowy Park Krugera – blisko Johannesburga, przy granicy z Mozambikiem. Ciągnie się on 400 km z północy na południe, a szeroki jest na 70 km. Żyją tam dziko przedstawiciele "wielkiej piątki" afrykańskich zwierząt: lwy, lamparty, słonie, hipopotamy i bawoły. Nie brak i innych – doliczono się 147 gatunków ssaków, 114 – owadów, 33 – płazów, 50 – ryb, 500 gatunków ptaków. Wszystko wśród 300 gatunków drzew. Imponujące, nieprawdaż?

A południe Południa, gorsze? Tam, gdzie klimat podobny do "śródziemnomorskiego". Choćby Worcester, gdzie w sercu największych w RPA winnic znajdują się piwnice umożliwiające obfitą degustację win i brandy. Przyda się, bo trudno trzeźwym okiem oglądać przepiękny Kapsztad. To tutaj u podnóża Table Mountain (można wjechać kolejką) znajduje się najstarszy budynek w RPA – Zamek Dobrej Nadziei, który pierwsi osadnicy wznieśli w 1679 r. A w pobliżu nadmorski bulwar Wiktorii i Alberta – raj dla poszukujących pamiątek, no i statków na Robben Island – południowoafrykańskiego Alcatraz.

A jakim przeżyciem jest wędrówka po Narodowym Ogrodzie Botanicznym Kirstenbosch, w którym rośnie około 6000 gatunków endemicznych roślin! No i warto wybrać się do Cape Point, gdzie patrząc na Atlantyk, mieszający się z Oceanem Indyjskim, można się zastanowić, co jeszcze zwiedzić w RPA. A jest o czym myśleć! Może pojechać do wodospadów Augrabies nad rzeką Oranje? W pobliżu uprawia się najlepsze, sułtańskie, rodzynki. Albo Narodowy Park Kalahari Gemsbok – półpustynny teren pełen czerwonych wydm i lwów o czarnych grzywach. A może wykopaną przez poszukiwaczy diamentów "Wielką Dziurę" koło Kimberley – stolicy Północnej Prowincji Przylądkowej. A może... Zdecydujcie sami. Przestępczoć w RPA
Już od 1997 roku zdaniem Interpolu Republika Południowej Afryki ma najwięcej morderstw i gwałtów w przeliczeniu na jedn osobę w wiecie. Od 199 roko do 2000 liczba brutalnych przestępstw wzrosła o 21,6%. Żeby czuć się bezpiecznie coraz więcej osób używa policję prywatn. Obroty tej gałęzi biznesu wzrosły z Randów 1.2 biliona w 1990 roku do R11 bilionów w ubiegłym roku (1Rand = 7.58 USD). W RPA jest 216 000 strażników (prywatnych policjantów) i 90 tysięcy rzdowych policjantów.Przytaczam tutaj kilka danych statystycznych w różnych rodzajach przestępstw. Wiele przypadków nigdy nie było zgłoszonych z powodu braku zaufania do policji.Chcę tutaj przytoczyć kilka nieoficjalnych statystyk wyczytanych w gazecie "Citizen". Republice Południowej Afryki ucieka rocznie 7000 więniów. 45% policjantów nie posiada prawa jazdy ponieważ nie s oni zdolni zdać egzaminów. Około 2% policjantów nie umie pisać czytać. W 1997 roku Human Sciences Reserch Council przeprowadził badania na temat przestępstw nie zgłaszanych na policję. 31% białych, 25% Azjatów i 21% czarnych przyznało że byli ofiarami przestępczoci w cigu ostatniego roku. W Gauteng 29% ofiar przyznało że nie zgłosili przestępstwa na policję.rednia kraju jest około 25%.Rok Liczba skradzionych samochodów Liczba okradzionych samochodów Wlamania do domów Kradzieze w sklepach
1992 71532 154247 254942 58371
1993 77906 166295 259645 62166
1994 104302 182624 317079 67059
1995 101056 189811 330442 63037
1996 96715 180229 334301 62198
1997 10637 176254 337985 63795

MIEJSCA WARTE ZOBACZENIA

SUN CITY

Sun City jest afrykańskim Las Vegas. Zaprojektowane przez Gary Player, pole golfowe gdzie rozgrywane Jest Milion Dollar Golf Championship, jest marzeniem każdego golfisty. Odwiedź świat afrykańskiej fantazji i odwiedź Lost City z majestatycznymi Falami, dobrze utrzymaną dżunglą, kasynem i zabawami. North West Province jest spokojnym, wartym zobaczenia miejscem, oferuje wysokiej klasy Parki Narodowe.


PRETORIA

Pretoria ma znaczącą, polityczą wartość, taką jak Boer Republic, angielska kolonia i apartheid. Nawet obecnie Pretoria nabrała nowego znaczenia politycznego. Tam właśnie Pierwszy demokratyczny rząd i Prezydent Nelson Mandela byli zaprzysiężeni 10 maj 1994 roku. Pretoria, znana także pod nazwą Garden City jest centrum kultury Afrykanerów, posiada najlepszą w kraju architekturę, muzea i miejsca historycznego znaczenia. Najlepiej odwiedzać Pretorię wiosną, kiedy to zakwitają purpurowo drzewa zwane Jacaranda.


KRUGER NATIONAL PARK

Kruger Park jest największym parkiem narodowym w Południowej Afryce. Tam możesz doświadczyć wspaniałej jazdy po afrykańskich bezdrożach, zobaczysz tutaj prawie wszystkie afrykańskie zwierzęta. Są tam też prowadzone na bardzo wysokim poziomie biwaki, sklepy z pamiątkami. W Mpumalandze znajduje się bardzo malownicza, Wiktoriańska wioska - Pilgrims Rest. Założona pod koniec 19 wieku przez poszukiwaczy złota, obecnie stała się Pomnikiem Narodowym. Także oferujemy wycieczki do miejsc jak Gods Window, The Pinnacle Rock, Potholes i wiele wodospadów.

JOHANNESBURG

Johannesburg miał swój początek w 1886 roku. Początkowo było to osiedle zbudowane z namiotów przez poszukiwaczy złota. W ciągu kilkudziesięciu lat Johannesburg stał się największym miastem w Południowej Afryce, a to dzięki nieprawdopodobnej szybkości życia w tym mieście. Jest to miejsce drapaczy chmur i szałasów, nowoczesnej medycyny i sklepów oferujących "muti" czyli diabelskie leki mające wpływ na ludzką świadomość. Często robione z genitali ludzkich, przykładowo "muti" przeciwko Aids robione jest z kości pochądzących z grobów słynnych białych ludzi. W Johannesburgu jest ponad 2000 restauracji, także muzea, galerie, teatry. Niedawno otwarte zostało muzeum poświęcone Nelsonowi Mandeli i innym ludziom walczącym przeciwko apartheidowi. W okolicach miasta jest wiele innych atrakcji takich jak jeziora, parki z afrykańskimi zwierzętami i inne.


SOWETO

Nazwa Soweto nie ma nic wspólnego z Sowietami, pochodzi od słów South Western Townships. Mieszka tutaj ponad 2 miliony ludzi, w domach począwszy od wspaniałych willi a skończywszy na slumsach. Miasto zostało zbudowane dla czarnych przez biały rząd w czasie apartheidu. Większość naszych wycieczek odwiedza "shebeen" czyli pub z tradycyjnymi daniami, dom Nelsona Mandeli, sangoma czyli szaman, chatki gliniane.

DURBAN

Słońce, ocean i plaża w Durbanie nie powinny być pominięte przy planowaniu podróży do RPA. Odwiedź Victoria Embankment, zobacz Da Gama zegar i statuę Dick King, zanim zrobisz zakupy w Yacht Basin i zobaczysz wybrzeże i port cukrowy. Możesz odwiedzić też Indyjski Bazar i przepiękne Ogrody Botaniczne.

GOLD REEF CITY

Dosłownie kilka kilometrów w kirunku południowym od Johannesburga znajduje się zabytkowe już osiedle poszukiwaczy złota. Zbudowane w stylu Wiktoriańskim, ma wiele historycznych wystaw, ukazuje afrykańską kulturę z tego okresu. Można zobaczyć tam zabytkową, zachowaną do dzisiaj w nie zmienionej formie kopalnię złota.

GARDEN ROUTE I KAROO

Garden Route oddzielona jest od północy wyniosłymi łańcuchami górskimi, jest znana z jej dzikich lasów, oryginalnych zwierząt i roślin. Całkowicie odmienny krajobraz posiada Karoo. Znajdziecie tam państwo pustynny krajobraz, wiosną wystrzela tam unikalna roślinność w pięknych kolorach.

PRZYLADEK PENISULA

W czasie swojej niedługiej histori przylądek ten miał wiele nazw. W roku 1580 Sir Frances Drake nazwał go "The Fairest Cape" ( Najpiękniejszy Przylądek), Portugalczycy nazwali go później " Cape of Storms", później przyjęła się nazwa "Cape of Good Hope" czyli "Przylądek Dobrej Nadziei". Przylądek Igielny znajduje się na południowym końcu kontynentu afrykańskiego. Zchodzą się tutaj dwa oceany, tj. Ocean Indyjski i Atlantyk. Słynne Góry Stołowe otaczają Kapsztad. Miasto oferuje dla turystów niezliczone atrakcje, np.: plaże, muzea, restauracje, nocne lokale i wiele innychKrótka biografia Nelsona Mandeli

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 14 minuty