profil

Opis RPA

poleca 85% 133 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Charakterystyka RPA

Powierzchnia 1219,9 tys. Km
Liczba ludności 49,1
Stolica pretoria
Języki urzędowe m.in. afrikaans, angielski i zulu.
Waluta rand

Warunki naturalne.
W RPA jest wydobywane złoto i diamenty. RPA leży w obrębie platformy prekambryjskiej oraz starej tarczy krystalicznej, zasobnej w surowce mineralne. Znajduję się wyżyny które noszą nazwę Weld. Na wschodzie i południu kraju położone są góry smocze oraz góry przylądkowe. Obszary nizinne leżą jedynie w wąskim pasie nadbrzeżnym. Większość RPA znajduje się w zasięgu klimatu zwrotnikowego. Jedynie południowe krańce państwa mają klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski. Największe opady występują na wschodnim oraz południowo – wschodnim wybrzeżu ( 800 – 1000 mm), a najmniejsze w części północno – zachodniej (25 – 30) . na rozkład opadów na zachodnim wybrzeżu kraju w wynikiem oddziaływania prądu Benguelskiego. Z kolei większe sumy opadów na wschodzie mają związek z ciepłym prądem Agulhas opływające wschodnie wybrzeże RPA.
Ludność.
W RPA zamieszkuje ponad 49 mln ludzi, z czego 61% żyje w Miastach. Około 80% wszystkich mieszkańców stanowią przedstawiciele czarnej rasy człowieka. Pozostałe 20% społeczeństwa stanowią rasa białych i azjatów. Poważnym problemem jest zróżnicowana poziomu życia mieszkańców. Biała mniejszość stanowią najbogatszą część społeczeństwa. Biała rasa mają większe wykształcenie i pracują w lepiej płatnych zawodach. Do nich też należy większą część najżyźniejszych ziem uprawnym. Do 1991 roku w kraju tym obowiązywała polityka apartheidu, czyli segregacji rasowej. Jednym z skutków segregacji jest wciąż duży odsetek analfabetów występujących u czarnoskórej ludności RPA. Innym problemem, który dotyka większą część społeczeństwa jest zarażona HIV. Szacuje się, że niemal 20% czarnoskórych jest zarażonych tą chorobą. Z powodu AIDS niezwykle groźnej i śmiertelnej choroby rozwijającą się z HIV, każdego dnia w RPA umiera około 1000 osób. Według statystyk AIDS jest przyczyną niemal 50% zgonów w tym kraju.
Gospodarka.
RPA jest najlepiej rozwiniętym krajem czarnego lądu które zalicza się do najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Sukcesy RPA zawdzięcza występowaniu na jej terytorium licznych surowców mineralnych. RPA należy do największych na świecie producentów złota, diamentów, platyny, chromu, węgla kamiennego oraz manganu. Rozwój gospodarczy państwa jest możliwy właśnie dzięki surowców mineralnych. Sprzedaż za granicę stanowi najważniejszym dochodem RPA. Rolnictwo w RPA jest wydajne. Zatrudnionym jest około 9% mieszkańców RPA. Ze względu na warunki klimatyczne, w strukturze użytkowania ziemi dominują pastwiska. Dużą rolę odgrywa tam hodowla owiec i bydła. Na gruntach ornych, które stanowią zaledwie 12% powierzchni kraju, uprawia się przede wszystkim kukurydzę i pszenicę. Na obszarach położonych w zasięgu klimatu śródziemnomorskiego znajdują się liczne plantacje owoców cytrusowych i winorośl. Republika południowej Afryki to jedyny kraj, w którym produkuję się benzynę syntetyczną. Jest to możliwe dzięki dużym zasobom węgla kamiennego. W RPA wydobywa się:
Węgiel kamienny
Rudy urany
Rudy żelaza
Rudy miedzi
Rudy chromu
Rudy manganu
Rudy niklu
Złoto
Srebro
Platyna
Diamenty
W RPA znajduje się przemysł przetwórczy:
Paliwowo – energetyczny
Hutniczy
Metalowy
Mechaniczny
Samochodowy
Stoczniowy
Elektroniczny
Elektrotechniczny
Chemiczny
Lekki
Spożywczy
Mineralny
Rolnictwo
Bydło
Owce
Tytoń
Łowiska
Winorośl
Trzcina cukrowa
Struktura eksportu RPA w 2007 roku.
Surowce i minerały 47%
Maszyny i środki transportu 19%
Artykuły rolne 8%
Chemikalia 6%
Pozostałe produkty przemysłu przetwórczego 20%

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:
Polecane teksty: