profil

Gospodarka RPA

poleca 85% 315 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Republika Południowej Afryki jest jednym z najbogatszych państw świata. Dochód narodowy na jednego mieszkańca wynosi 3010 USD.

Gospodarka charakteryzuje się nowoczesną i znakomitą infrastrukturą. Jest tu dobrze rozwinięty przemysł, stanowiący jej podstawę oraz wystarczająca produkcja żywności.

Rolnictwo nie ma tak dużego znaczenia jak w innych państwach afrykańskich. Tereny uprawne zajmują tu jedynie 11% powierzchni kraju. Jest to wynik niezbyt korzystnych warunków naturalnych, głównie klimatu.

Przede wszystkim uprawia się tu: kukurydzę, pszenicę, jęczmień, tytoń, bawełnę, drzewa owocowe (jabłonie, grusze, brzoskwinie itp.), trzcinę cukrową.

Ważniejszą rolę w rolnictwie odgrywa hodowla: owiec, kóz, bydła, trzody chlewnej. Użytki zielone w RPA stanowią aż 65% powierzchni kraju. Dobrze rozwinięte jest również rybołóstwo morskie. Roczne połowy wynoszą 500- 700 tys. ton.

Najważniejsze znaczenie w gospodarce kraju ma jednak przemysł, a przede wszystkim wydobycie surowców. RPA jest jednym z najzasobniejszych w surowce mineralne państw świata.

W wydobyciu: złota, rud chromu i wanadu zajmuje pierwsze miejsce na świecie, rud manganu i diamentów jubilerskich - drugie, rud tytanu- trzecie oraz czwarte- diamentów przemysłowych. Poza tym znajduje się w czołówce w eksploatacji innych surowców, np. antymonu, żelaza, ołowiu, srebra, azbestu itp.

Na wielką skalę jest tu rozwinięty przemysł przetwórczy, zwłaszcza maszynowy i metalowy, a także hutnictwo i przemysł energetyczny (elektrownie węglowe, wodne, atomowe).

Po zaprzestaniu polityki apartheidu znacznie wzrosło znaczenie turystyki w gospodarce kraju. RPA stała się ciekawym celem wakacyjnego wypoczynku wielu turystów.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata