profil

Przystosowanie zwierząt do środowisk wodnych i lądowych

poleca 83% 923 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Pierwotniaki

W jeziorze i na ladzie w różnych porach roku występują zmiany sezonowe temperatury i nasłonecznienia. Warunki życia w wodach słodkich i na ladzie znacznie się od siebie różnią. Możemy obserwować liczne przystosowania w budowie zwierząt do obu tych środowisk.

W wodach słodkich występuje duże zróżnicowanie organizmów: jednokomórkowych pierwotniaków (np. pantofelek, trąbik, wirczyk czy ameby), a także wielokomórkowych bezkręgowców (np. parzydełkowce, skorupiaki, mięczaki), kręgowce (np. ryby, płazy). Pierwotniaki wchodzą w skład planktonu, czyli drobnych organizmów zawieszonych w wodzie i przenoszonych jej prądami.

Organizmy jednokomórkowe (np. pierwotniaki) charakteryzują się tym, ze poszczególne komórki odżywiają, rosną i dzielą się niezależnie od siebie; ewentualna ich współpraca ma charakter pomocniczy lub tymczasowy. Natomiast w organizmach wielokomórkowych (np. ryby, gady) komórki różnią się morfologia i funkcjami, w naturalnych warunkach nie są zdolne do życia i rozmnażania się poza macierzystym organizmem.

Organizm zwierzęcia realizuje trudna strategie życiową. Podstawowym problemem jest cudzożywność (heterotrofizm), czyli odżywianie się materia organiczna. Zwierze musi otrzymywać, dość regularnie, pożywienie zawierające niezbędne związki organiczne (np. ryby)

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta