profil

Urszulka Kochanowska - charakterystyka postaci

poleca 85% 1295 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Urszulka była córką wybitnego poety epoki renesansu Jana Kochanowskiego.

Chodziła zawsze pięknie ubrana w sukienki z falbankami własnoręcznie szyte dla niej przez matkę. W długie włosy miała wplecione kolorowe kokardki i wstążki. Ta dwu i pól letnia dziewczynka sprawiała, że dom państwa Kochanowskich był pełen śmiechu, życia i wzajemnej miłości. Była wesoła sympatyczna i zawsze uśmiechnięta. Jej wszechobecność, ciągły ruch i głos wypełniały dom radością,

Cyt. "Tys za wszytki mówiła, za wszytki śpiewała, Wszytkiś w domu kaciki zawżdy pobiegała" (...) "I onym swym uciesznym śmiechem zabawiajac"

Urszulka odznaczała się posłuszeństwem, skromnością, pracowitością, bardzo kochała rodziców, pomagała im i troszczyła się o nich.

Cyt. "Nie dopuściłaś nigdy matce się frasować Ani ojcu myśleniem zbytnim głowy psowac"

Ta wszystkiego ciekawa dziewczynka umiała ie. grzecznie bawić, rymować i śpiewać. Była mądra, inteligentna, roztropna i bogobojna. Codziennie modliła się za rodziców i przed posiłkami.

Cyt. "Nigdy ona po ranu karmie nie wspomniała, Az pierwej Bogu swoje modlitwy oddala. Nie poszła spać, aż pierwej matkę pozdrowiła I zdrowie rodziców swych bogu poruczyła"

Zawsze radośnie witała wracającego z podróży ojca.

Cyt. "Zawżdy przeciwko ojcu wszyki przebyć progi Zawżdy sie uratować i przywitać z drogi."

Uważam, ze Urszulka Kochanowska była wielka radością dla swoich rodziców, była ich wielka nadzieją. Kochanowski wiązał z nią plany, że będzie jego następczynią w pracy pisarskiej . Niestety ukochana córeczka Urszulka zmarła mając zaledwie dwa i pól roku zostawiając ból i rozpacz w sercu ojca.

Cyt."Żaden ojciec podobno bardziej nie miłował Dziecięcia, żaden bardziej nad mie nie żałował"

Zrozpaczony Jan Kochanowski napisał zbiór trenów poświęconych pamięci swojej córki Urszulki w których wyraził swój ból i rozgoryczenie po stracie dziecka. Uważam, że Urszulka Kochanowska była bardzo dobra córka, miała dobre serce, umiała kochać Boga i swoich rodziców. Śmierć Urszulki była wielkim cierpieniem dla jej rodziców, ale udowadnia nam, że to ziemskie życie jest tylko krótką drogą do wieczności. Zachować ludzkość działa kojąco na człowieka, który odrzucił cały dotychczasowy system.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata