profil

Urszulka Kochanowska - charakterystyka postaci.

poleca 85% 1288 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Urszulka była córką wybitnego poety epoki renesansu Jana Kochanowskiego.
Chodziła zawsze pięknie ubrana w sukienki z falbankami własnoręcznie szyte dla niej przez matkę. W długie włosy miała wplecione kolorowe kokardki i wstążki . Ta dwu i pól letnia dziewczynka sprawiała, że dom państwa Kochanowskich był pełen śmiechu, życia i wzajemnej miłości. Była wesoła sympatyczna i zawsze uśmiechnięta. Jej wszechobecność, ciągły ruch i glos wypełniały dom radością,

Cyt. "Tys za wszytki mówila, za wszytki spiewala, Wszytkis w domu kaciki zawzdy
pobiegala" (...) "I onym swym uciesznym smiechem zabawiajac"

Urszulka odznaczała się posłuszeństwem, skromnością, pracowitością, bardzo kochała rodziców, pomagała im i troszczyła się o nich.

Cyt. "Nie dopuscilas nigdy matce sie frasowac Ani ojcu mysleniem zbytnim glowy
psowac"

Ta wszystkiego ciekawa dziewczynka umiała ie. grzecznie bawić, rymować i śpiewać. Była mądra, inteligentna, roztropna i bogobojna. Codziennie modliła się za rodziców i przed posiłkami.

Cyt. "Nigdy ona po ranu karmie nie wspomniala, Az pierwej Bogu swoje modlitwy
oddala. Nie poszla spac, az pierwej matke pozdrowila I zdrowie rodziców swych
bogu poruczyla"

Zawsze radośnie witała wracającego z podróży ojca.

Cyt. "Zawzdy przeciwko ojcu wszyki przebyc progi Zawzdy sie uradowac i przywitac
z drogi."

Uważam, ze Urszulka Kochanowska była wielka radością dla swoich rodziców, była ich wielka nadzieją. Kochanowski wiązał z nią plany, że będzie jego następczynią w pracy pisarskiej . Niestety ukochana córeczka Urszulka zmarła mając zaledwie dwa i pól roku zostawiając ból i rozpacz w sercu ojca.

Cyt."Zaden ojciec podobno barziej nie milowal Dzieciecia, zaden barziej nad mie
nie zalowal"

Zrozpaczony Jan Kochanowski napisał zbiór trenów poświeconych pamięci swojej córki Urszulki w których wyraził swój ból i rozgoryczenie po stracie dziecka. Uważam, ze Urszulka Kochanowska była bardzo dobra córka, miała dobre serce, umiała kochać Boga i swoich rodziców. Śmierć Urszulki była wielkim cierpieniem dla jej rodziców, ale udowadnia nam, że to ziemskie życie jest tylko krótką drogą do wieczności. zachować ludzką ' ość działa kojąco na człowieka, który odrzucił cały dotychczasowy system.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata