profil

Odprawa posłów greckich

poleca 84% 1268 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Odprawa posłów greckich" to dramat, który został oparty na micie opowiadającym o dziejach Parysa (Spór o złote jabłko i przyznanie nagrody Afrodycie, która w zamian obiecała Parysowi najpiękniejszą kobietę - Helenę). Parys pogwałcił prawa gościnne i w czasie nieobecności Menelaosa (męża Heleny) uprowadził Helenę.

Dramat rozpoczyna się od przybycia posłów greckich do Troi by w drodze pokojowej odebrać Helenę. Król Priam nie umiejąc podjąć właściwej decyzji pozostawia spór do rozstrzygnięcia radzie trojańskiej.

Obrady królewskie przypominają obrady sejmu polskiego, marszałkowie i posłowie przekrzykują się wzajemnie, stukają laskami o ziemię i nie potrafią podjąć żadnej decyzji.

Spośród posłów wyróżnia się Antenor, dawny przyjaciel Aleksandra (Parysa). Jest to bohater odważny, rozsądnie myślący, prawdziwy patriota, który dobro ojczyzny stawia ponad dobro jednostki. Jako jedyny jest świadomy że Troja może zginąć jeśli Helena nie powróci do Grecji.

Natomiast Aleksander czyli Parys to egoista działający szantażem i przekupstwem. Przekupieni przez niego posłowie nie myślą o konsekwencjach swych czynów i głosują za pozostawieniem Heleny w Troi. Dramat kończy się wizją Kasandry przepowiadającej zagładę państwa i przybycie wojsk greckich do granic Troi.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury