profil

Odnawialne źródła energii

poleca 85% 944 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Żyjemy w czasach charakteryzujących się gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na energię pod różnymi postaciami.
Dalsza egzystencja człowieka i jego rozwój uzależniony jest w głównej mierze od energii, można by rzec, że człowiek stał się jej niewolnikiem. Brak energii, choćby częściowy, spowodowałby niewyobrażalne wręcz katastrofalne skutki.
Coraz większa dynamika wzrostu na zapotrzebowanie energii jest głównie wynikiem:
1. rosnącego przyrostu ludności, którego tempo rośnie w sposób lawinowy. Obecnie ludność świata wynosi ok. 6 mld. Jeśli w latach 1830 -1930 tj. po 100 latach przyrost ludności wynosił 1 mld, to na taki sam przyrost ludności w latach 1986 - 1999 potrzeba było tylko 13 lat.
Problem lawiny demograficznej ma też swoje konsekwencje w szeregu innych dziedzinach ekologicznych.
2. rozwoju techniki, która mimo dążenia do energooszczędnych rozwiązań jest jednak źródłem zapotrzebowania na dodatkowe ilości energii w wyniku wprowadzania nowych urządzeń i technologii oraz w rezultacie coraz większej ilości tych urządzeń trafiających na rynek.
3. zmian w strukturze gospodarczej związanych z rozwojem cywilizacji, (np. 1 mieszkaniec krajów 3 świata zużywa 12 x mniej energii niż mieszkaniec krajów rozwiniętych). Ma tu miejsce aspiracja krajów o niższym standardzie do osiągnięcia poziomu życia krajów bogatych.
Energię uzyskujemy głównie ze spalania wyczerpywalnych i nieodnawialnych zasobów przyrody jak: węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Korzystamy z niej głównie pod postacią energii elektrycznej.

Przeciętne zużycie energii elektrycznej w Polsce na jednego mieszkańca wynosi 3.900 kWh/rok, co jakkolwiek stawia nas na dalszym miejscu w porównaniu z innymi krajami europejskimi (Niemcy 6.700 kWh/rok, Czechy 5.500 kWh/rok), to jednak należy pamiętać, że korzystamy z energii okupionej największymi konsekwencjami środowiskowymi. W Polsce bowiem 96% energii elektrycznej pozyskuje się z węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego, podczas gdy na przykład w Japonii z oleju opałowego i gazu ziemnego pozyskuje się aż 65% energii elektrycznej.
Powyższe uwarunkowania powinny skłonić nas do szczególnego zastanowienia się nad gospodarką energią, gdyż jest ona przyczyną szybkiego wyczerpywania się zasobów przyrody, a jednocześnie znacznego skażenia środowiska w wyniku spalania bardzo dużych ilości węgla. Brak instalacji do odsiarczania spalin powoduje, że Polska należy do czołowych „producentów” dwutlenku siarki, co z kolei jest przyczyną tzw. kwaśnych deszczy, prowadzących do zakwaszenia gleb, wymierania lasów i zaniku życia w środowisku wodnym.
W każdym artykule, który jest przedmiotem zakupu, zawarta jest „cząstka energii”. Energochłonność naszego przemysłu jest stosunkowo duża o czym świadczy udział kosztów energii w produkcie narodowym brutto będący 3 – 4x większy niż w krajach wysokorozwiniętych.
Sytuacja ta skłania nas do zwrócenia większe uwagi na korzystania z odnawialnych źródeł energii do których zaliczamy:
1. energię wodną (hydroenergetyka),
2. energię słoneczną (helioenergetyka),
3. energię biomasy,
4. energię geotermalną ( geoenergetyka),
5. energię pływów morskich.
Obecnie w Polsce tylko ok. 2% całkowitej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych takich jak: słońce, wiatr i wody, podczas gdy w krajach UE pozyskuje się z tych źródeł 5,5% energii, a plany na 2010r. przewidują osiągnięcie 15%.
Innymi źródłami pozyskiwania energii jest energia jądrowa i prawdopodobnie w przyszłości energia termojądrowa, które jakkolwiek należą do źródeł nieodnawialnych, bowiem bazują na wyczerpalnych zasobach przyrody to jednak ich możliwości zaspokojenia potrzeb energetycznych są bardzo duże.
Szczególne nadzieje wiąże się z energią termojądrowa polegającą na fuzji wodoru i helu przebiegającej w bardzo wysokiej temperaturze ok. 60 mln oC. Opanowanie tego procesu stwarza warunki do otrzymania nieograniczonej ilości energii przez tysiące lat. Dotychczas jednak nie udało się uzyskać większe energii w procesie fuzji od energii włożonej aby ten proces wywołać, niemniej badania trwają i są nadzieje na uzyskanie zamierzonego celu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty