profil

Odnawialne i nieodnawialne źródła energii ekologicznej

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-17
poleca 85% 469 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Odnawialne źródła energii to źródła energii, których zasoby same się odnawiają i z tego powodu są praktycznie niewyczerpalne i ekologiczne. Najważniejszym ze źródeł odnawialnych jest energia spadku wody. Pozostałe źródła odnawialne - energia słoneczna, energia wiatru, biomasy, pływów morskich, energia geotermiczna i inne - są używane na mniejszą skalę.

Nieodnawialne źródła energii – są źródła, których wykorzystanie postępuje znacznie szybciej niż naturalne ich odtwarzanie. Źródłami nieodnawialnymi są przede wszystkim surowce kopalne: węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf, ropa naftowa i gaz ziemny.

Moim zdaniem energia odnawialna jest energią tanią, przyjazną człowiekowi i środowisku i jest przyszłością świata, ponieważ naukowcy przypuszczają, że złoża ropy naftowej przy dotychczasowym wydobyciu, wyczerpią się w przeciągu 30 lat a złoża gazu ziemnego na 100 lat. Odnawialne źródła są dostępne za darmo (energia słońca, wiatru, biogazu) lub po niewielkich kosztach (słoma, drewno).
Wśród odnawialnych źródeł energii wyróżniamy:

Energia słoneczna
W elektrowniach słonecznych promienie słoneczne są pochłaniane przez specjalne panele, nazywane kolektorami słonecznymi, przetwarzane na ciepło, następnie w razie potrzeby zamieniane na energię elektryczną. Takie właśnie małe kolektory zasilają nasze kalkulatory, zegarki, zabawki oraz przenośne telewizory. Takie rozwiązanie jest ekologiczne, lecz uzależnione od warunków pogodowych.

Energia wiatru
Siła wiatru może być przetwarzana na energię elektryczną w siłowniach przekazujących prąd do sieci elektroenergetycznej lub pracujących indywidualnie.
Energię wiatru można wykorzystać do oświetlenia pomieszczeń, pompowania wody konsumpcyjnej, nawadniania pól (zraszacze upraw) jak również rekultywacji i natleniania zbiorników wodnych. Minusem stosowania energetyki wiatrowej są zmiany krajobrazu, hałas oraz zagrożenia dla wędrownego ptactwa.

Energia spadku wody
Elektrownia wodna to zakład przemysłowy Siłownie wodne na świecie dostarczają ok. 5% używanej energii. Minusem stosowania energetyki wodnej jest fakt, iż budowa ogromnych obiektów zmusza ludzi do przesiedlania się, odbiera im się ziemię i ma negatywny wpływ na środowisko.

Energia geotermalna
Energia geotermalna - jeden z rodzajów odnawialnych źródeł energii. Polega na wykorzystywaniu energii pochodzącej z wnętrza Ziemi, szczególnie w obszarach działalności wulkanicznej i sejsmicznej. Eksploatować można źródła naturalne oraz pochodzące z odwiertów z wypływem naturalnym (samo wypływ) lub sztucznym (wywołanym pompami).

Biomasa
Biomasa jest wykorzystywana do celów energetycznych (rozumiemy przez to bezpośrednie spalanie produktów organicznych czyli drewno i jego odpady, słoma, odpadki produkcji roślinnej). Po ich wstępnym przetworzeniu do postaci wygodniejszej w użyciu (olej pirolizowy o właściwościach zbliżonych do oleju opałowego, olej rzepakowy lub słonecznikowy, gaz drzewny, alkohol etylowy lub metylowy). Tych pięć ostatnich produktów przetworzenia biomasy może być wykorzystywanych jako dodatki do paliw płynnych służy do napędu silników spalinowych, zarówno stacjonarnych jak i trakcyjnych.

Korzyści wynikające z zastosowania odnawialnych źródeł energii możemy podzielić na;
a) Ekologiczne (mniejsza ilość odpadów, zmniejszenie wydzielania dwutlenku węgla, redukcja emisji spalin, redukcja efektu cieplarnianego).
b) Zdrowotne (ograniczenie liczby zachorowań)
c) Ekonomiczno-społeczne (wykorzystywanie nadwyżek produktów rolnych, wprowadzenie taniej i niewyczerpalnej energii)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (6) Brak komentarzy

Bęe mieć trudną pracę domową,to na pewno tu zajrzę.Strona jest super.WOW!Nie wiedziałam,że tak szybko coś znajdę na ten tamat.Po prostu CZAD i COOL!TOTALNIE COOL!

Nieżle!Ściąga.Pisze prace na konkurs i to mi się nieżle przydało.Jesteście za?

ekstra piła mam co chciałem mieć

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty