profil

Ekologiczne zagrożenie środowiska w moim regionie - poprawa stanu czy systematyczna (miasto Bytom)

poleca 85% 226 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Uważam, że w Bytomiu występuje systematyczna degradacja środowiska ekologicznego. W poniższych argumentach postaram się wyjaśnić moje przekonanie dotyczące zagrożenia środowiska w Bytomiu.

Bytom nie należy do rejonów o największym uprzemysłowieniu, jednakże działalność przemysłu zarówno miejscowego jak i z terenów ościennych (np. Zakłady Chemiczne „Hajduki” w Chorzowie, czy wiele elektrowni w takich miastach jak: Rybnik, Łaziska Górne, Trzebinia, Będzin, Jaworzno) spowodowały zaliczenie Bytomia do obszarów ekologicznego zagrożenia.

Nasze miasto jest stale zanieczyszczane przez źródła emisji zanieczyszczeń takich jak:
energetyka zawodowa i przemysłowa, kotłownie lokalne i paleniska domowe, popioły lotne, gazy spalinowe samochodów, pyły cementowe, pyły metalurgiczne(przykładem mogą być Zakłady Metalurgiczne Sp. z o.o. czy "Duo-Stal", które znajdują się w Bytomiu)

Kolejnym zagrożeniem jakie występuje na terenie naszego miasta i nie tylko są coraz powszechniejsze okna wytwarzane z polichlorku winylu(w Bytomiu znajduje się kilka zakładów produkcyjnych). Tak się składa, ze do wytwarzania takich okien używa się toksycznych związków metali ciężkich, głównie ołowiu i kadmu. Równie trujących substancji (m.in. kobaltu, tytanu) używa się do nadawania oknom atrakcyjnych barw. Wielu z nas posiada takie okna nie zdając sobie sprawy, jakie to może nieść konsekwencje np. podczas pożaru, gdy z okien zaczną wydzielać się trujące i dławiące gazy.

Innym zagrożeniem dla naszego miasta są licznie występujące kopalnie węgla. Wydobyciu węgla towarzyszy emisja metanu do atmosfery. Nikt nie mierzy ilości tego gazu uwolnionego z pokładów węgla. Nadzieję należy wiązać z przemysłowym odgazowaniem Bytomskich kopalń.
Kopalnie powodują wydzielanie się związków węgla do atmosfery i co za tym idzie powodują efekt cieplarniany. Dlatego też aby zapobiegać temu zjawisku sadzi się na terenach należących do takich zakładów drzewa, które w części pochłaniają wydzielany do atmosfery dwutlenek węgla.

Jedne z największych zagrożeń ekologicznych w Bytomiu dotyczą wód powierzchniowych. Ze względu na przemysłowy charakter miasta oraz wysoką gęstość zaludnienia, województwo śląskie zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem ilości wytwarzanych ścieków przemysłowych i komunalnych.
Wysoko rozwinięta działalność przemysłowa i związane z nią emisje zanieczyszczeń zarówno do powietrza, jak i do wód oraz składowanie odpadów, powodują także zanieczyszczenie wód podziemnych. Przez nasze miasto przepływa Bytomka, która niestety nie odpowiada obowiązującym w Polsce klasom czystości.

Przykłady te wskazują, iż na terenie naszego miasta następuje systematyczna degradacja środowiska. Władze naszego miasta nie mają odpowiednich środków finansowych aby zapobiec temu zagrożeniu. Chciałbym aby w niedalekiej przyszłości moje miasto stało się miejscem czystym i wolnym od zanieczyszczeń. Mam nadzieję że władze mojego miasta wygospodarują środki finansowe abym w niedalekiej przyszłości mógł powiedzieć: Mieszkam w Bytomiu, które jest najczystszym miastem w województwie śląskim.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty