profil

Relacja między człowiekiem, a Bogiem i światem

poleca 85% 227 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W Sredniowieczu wszelaka uwaga ludzka skierowana była na Boga-teocentryzm ,czyli umieszczanie w centrum kultury , literatury i filozofii wlasnie Jego. Ludzie bardzo często poswiecali mu swoje zycie.Mowa to oczywiście o ascezie.

Jednym z jej przykladow (może troszke nietypowym) jest Sw. Franciszek . Wyrzekl się on bogactwa i poswiecil sluzbie chorym i ubogim,jednak oprocz tego jego nauke wyrozniala milosc do swiata i radosc z zycia. W jednym ze swoich utworow , „Piesni słonecznej” ukazuje doskonala harmonie miedzy Bogiem,czlowiekiem i swiatem . Oczywiście Bog wystepuje tu jako janwyzsza , najdoskonalsza i najpotezniejsza Istota , ktorej niezaprzeczalnie nalezy się czesc i chwala. Wrzechmocny Pan powolal do zycia swiat , stworzyl wszystkie zyjace na ziemi istoty,także czlowieka , którego zadaniem jest opieka nad tym wszytskim . Jaki jeszcze jest Bog w utworze Franciszka? Jest dobry , silny , milosierny , kcohajacy malego czlowieka , a jego dzielo jest niezwykle pienke.

Człowiek. W Sredniowieczu stal na drugim miejscu. Autor okresla go jako slaba istote , ktora nie może rownac się z Najwyzszym. Jest tez bardzo wdzieczny Panu ,za wszystko , czego doswiadcza , za cale piekno otaczajacego go swiata. Dzielo Stworzyciela Franciszek opisuje w jak najlepszym swietle ,wedlug niego należy się Mu podziekowanie i chwala. Czlowiek darzy miloscia Boga i zyjace na swiecie istoty.. Swiety mowi w swoich modlitwach „ze wszystko co stworzyl Bog , jest piekne i godne milosci”. Autor zwraca także uwage na smierc. Nazywa ja „siostra” , nie jest dla niego czyms zlym . Zdaje sobie sprawe , ze nikt nie zdola się przed nia uchronic i wie , ze to wlasnie ona moza polaczyc go w wiecznosci z Bogiem .

„Kwiatki św. Franciszka” pełne miłości i nadziei, są wyrazem przekonania o naturalnej dobroci człowieka. Azceta uważał, że ludzka dusza przeznaczona jest do szczęścia i radości. Głosił on program wiary radosnej, opartej na miłosierdziu i umiłowaniu całości stworzenia.
Jego stosunek do Boga był wspaniały „Bóg stworzył świat pięknym i należy go podziwiać , bo to dzieło Boże . ” , „Każde stworzenie jest dzieckiem Bożym , a wiec jest piękne i dobre , należy to dobro w nim odnaleźć .” Takimi hasłami kierował się św. Franciszek. Stąd u niego miłość do wszystkiego co żyje .

Nastepnym dzielem , które obrazuje nam relację pomiedzy czlowiekiem a Bogiem i swiatem jest hymn „Czego chcesz od nas ,Panie” Jana Kochanowskiego. Również w tym tekscie Bog zostal wykreowany na Artyste , Architekta a przede wszystkim Stworce. Zostal nazwany Panem calego swiata ,przestrzeni , wszystkich rzeczy i zywych stworzen. Wszytsko co stworzyl jest dobre,potrafi i chce dbac o Swoje dziela . Jest również przyjacielem człowieka,poeta odnosi się do Niego z ufnościa
Autor jest wdzieczny swojemu Opiekunowi , którego uwaza za dobrego i hojnego. Jest również pełen uwielbiania dla Jego geniuszu. Zachwyca się barwnoscia , tajemniczosca i zmiennoscia swiata. Dziekuje Mistrzowi za wszystko , czego Ten mu dostarczył,za wode i pokarm , niezbedne do zycia , za zmiane por roku i dnia. Człowiek dostrzega piekno we wszystkim , co go otacza i wie , ze jest do dzielo Boga. Pragnie Mu się jakos odwdzieczyc, zdaje sobie sprawe,ze może zrobic to tylko porzez modlitwe oraz milosierdzie.

Oba wyzej opisane utwory sa przykladem podobnych relacji pomiedzy czlowiekiem ,Bogiem i swiatem. Bog wystepuje tu jako Stworca i Pan wszystkiego , Istota najzwyzsza , wrzechpotezna i najdoskonalsza. Jest Opiekunem i dba o swoje dzielo.
Człowiek jest wdzieczny za wszystko,co go otacza , cieszy się z tego , raduje się zyciem i dostrzega piekno w calym swiecie. I moim zdaniem chyba tak powinno być...

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi