profil

Najważniejsze motywy i tematy Dwudziestolecia Międzywojennego

poleca 62% 92 głosów

Człowiek
• Sklepy cynamonowe Schulza.
• Granica Nałkowskiej.
• Ferdydurke Gombrowicza

Deformacja rzeczywistości – na założeniu deformacji świata opiera się cały nurt awangardowy w dwudziestoleciu. Gombrowicz w Ferdydurke odkształca świat – pokazuje pojedynek na miny i szczekających chłopów na wsi. Leśmian w swojej poezji tworzy nierealny, niemal baśniowy świat. Podobnie nierealne, poetyckie obrazy widzimy u Brunona Schulza– wędrówki wśród labiryntów ulic, które są odmienione przez ciemność nocy, strychy pełne tajemnic. Przykładów deformacji można też szukać u Witkacego oraz u poetów Awangardy Krakowskiej i Lubelskiej.

Polski dom
w ujęciu tradycyjnym – w literaturze epoki pojawiają się opisy polskich dworków, które są przestrzenią, w jakich zamykana jest akcja wielu powieści. Dla Bogumiła Niechcica z Nocy i dni dworek, w którym mieszka, jest istotą jego życia, która pozwala bohaterowi czuć się patriotą. W Pannach z Wilka dom jest symbolem przemijania czasu.
w ujęciu awangardowym – W małym dworku Witkacego dzieją się rzeczy przedziwne – realizm i fantazja mieszają się nieustannie. Z kolei Gombrowicz w Ferdydurke widzi polski dom jako zbiór form i stereotypów, takich jak sposób myślenia, gościnność itp.

Romans/miłość – dwudziestolecie odżegnuje się od zapatrzenia w miłość wielką, romantyczną i mogącą udźwignąć problemy codzienności. Posługuje się raczej kategorią romansu i fascynacji niż trwałego uczucia.
Noce i dnie Marii Dąbrowskiej – w historię małżeństwa Barbary i Bogumiła Niechciców wpisana jest nieodwzajemniona fascynacja Barbary innym mężczyzną.
Granica Zofii Nałkowskiej – miłość Zenona i Justyny jest niemożliwa i z góry skazana na porażkę, bo dzieli ich zbyt duża przepaść społeczna.
Przedwiośnie Stefana Żeromskiego – Cezary Baryka flirtuje z Karoliną Szarłatowiczówną, czym wzbudza wielką zazdrość Wandy Okszyńskiej – Karolina umiera otruta przez Wandę. Prawdziwe uczucie wiąże go z wdową Laurą Kościeniecką, narzeczoną Barwickiego. Laura ukrywa romans z Baryką, bo zależy jej na pieniądzach narzeczonego.
Szewcy Witkacego – relacja pomiędzy Księżną, symbolem erotyzmu, a prokuratorem Scurvym, jej wielbicielem.

Sytuacja Polski – ze względu na trudny politycznie czas w kraju temat ten pojawia się często i w różnych postaciach.Wątek propagowania reform jest równie częsty jak chęć skrytykowania elit rządzących, by w kontraście z nimi pokazać polską codzienność społeczno-polityczną.
Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
Granica Zofii Nałkowskiej.
• wiersze Juliana Tuwima, np. Do prostego człowieka, Pogrzeb prezydenta Narutowicza.

Podoba się? Tak Nie