profil

Budowa i funkcje krwi

poleca 83% 1058 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Krew składa się z osocza i elementów morfotycznych.
W osoczu znajdują się: woda, substancje odżywcze, składniki gazowe, enzymy, hormony, ciała odpornościowe i fibrynogen, którego rolę opiszę pod koniec.
Do elementów morfotycznych należą erytrocyty, leukocyty i trombocyty.

Te pierwsze nie posiadają jąder, ani mitochondriów, powstają w czerwonym szpiku, w wątrobie. Żyją 3-4 mies. Ich optymalny poziom to od 4,5 do 5,5 mln/mm3. Mają dwuwklęsły kształt. Zawierają hemoglobinę, która w pęcherzykach płucnych zamienia się w oksyhemoglobinę, a w komórkach w karbaminohemoglobinę.
Leukocyty są największe spośród elementów morfotycznych. Ich optymalny poziom waha się między 4, a 11 tys./mm3. Mają jądra, powstają w szpiku kostnym. Zadaniem białych krwinek jest obrona organizmu przed zarazkami itp.
Trombocyty nie mają określonego kształtu oraz jąder. Jest ich od 150 do 450 tys./mm3. Uczestniczą w procesie krzepnięcia, który wygląda następująco:
do miejsca zranienia napływają trombocyty, zamieniają fibrynogen w fibrynę (włóknik), który zatrzymuje ciałka krwi i tworzy skrzep. W krzepnięciu bierze udział również wit. K i jony Ca.

W organizmie człowieka wyróżnia się dwa obiegi krwi - duży i mały.
W obiegu dużym krew wypływa z lewej komory serca aortą. Do komórek tlen dociera tętnicami. Z komórek, odtlenowana krew z karbaminohemoglobiną płynie żyłami do przedsionka prawego. I tu zaczyna się obieg mały.

Z przedsionka prawego krew spływa do komory prawej, po czym tętnicą "idzie" do płuc. Oczyszczona, natlenowana krew z oksyhemoglobiną płynie żyłą do przedsionka prawego.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta