profil

Człowiek współczesny wobec ideałów średniowiecza.

poleca 85% 599 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz

Trudno dziś uwierzyć w średniowieczne ideały ascety, rycerza i władcy. Przede wszystkim dlatego, że posiadali oni cechy, których nie maja ludzie będący wzorcami do naśladowania we współczesnym świecie.

Gall Anonim w swoich "Kronikach" przedstawia postać Bolesława Chrobrego jako władcę zacnego, silnego, pobożnego, hojnego, ale przede wszystkim sprawiedliwego i dbającego o swój lud. Podobne cechy posiada król Marek z "Tristana i Izoldy". Porównując do nich ludzi, którzy sprawują władzę w dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie, że tacy ludzie w ogóle istnieli, gdyż obecnie wiele osób na wysokich stanowiskach państwowych bardziej dba o swoje indywidualne potrzeby niż o potrzeby zwykłych, prostych ludzi. Tak więc nie trudno się dziwić, że większości z nich władza kojarzy się raczej jako coś złego.
Ideałem rycerza był Roland. Człowiek odważny, wierny władcy, zginął poświęcając swoje życie za ojczyznę. Mogąc uniknąć śmierci unosi się honorem i umiera na polu bitwy, zwracając głowę ku ziemiom wroga, okazując w ten sposób swoje zwycięstwo. Niemal każdy w naszych czasach pomyślałby, że to szaleniec. Wielu nie odważyłoby się oddać w ten sposób życia, jednak Roland potrafił i właśnie dlatego jest podziwiany.

Wzorem świętego - ascety był Św. Aleksy. Opuścił rodzinę, zrezygnował z dóbr materialnych, rozdając swój majątek kościołowi i biednym. Wyruszając na tułaczkę modlił się, znosił głód, upokorzenia. Robił to świadomie, chcąc osiągnąć zbawienie. Dziś ludzie, którzy stają się świętymi nie szukają poklasku, pomagają innym z własnej potrzeby serca. Tak więc postawa ta może wydawać się obecnie trochę nieracjonalna.

Ludzie współcześni cenią ideały średniowieczne, choć może nie do końca znajdują one swoje odzwierciedlenie w obecnych czasach, ale większość z nich jest naprawdę dobrym wzorcem dla każdego z nas.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury