profil

Człowiek współczesny wobec ideałów średniowiecza

poleca 85% 764 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W średniowieczu największą mądrością była umiejętność właściwego rozpoznawania, co dobre, a co złe. Dziś coraz trudniej odróżnić od siebie te wartości. Zdaje się także, że coraz częściej zdarza się nam tęsknić za bezwzględnym autorytetem, od którego czerpalibyśmy jasne przesłanie, które pozwoliłoby nam uporządkować życie. Literatura średniowieczna wykształciła motyw idealnego władcy, rycerza czy nawet miłości dworskiej. W dzisiejszych czasach nie obcujemy z postaciami o takim statucie społecznym aczkolwiek, powinniśmy naśladować niektóre cechy średniowiecznych wzorców.
Według św. Franciszka z Asyżu każdy człowiek powinien radować się z życia, współgrać z naturą i wielbić Boga. Wykreował on ideał ascety, którego głównym celem było dążenie do świętości poprzez wyrzeczenie się dóbr materialnych. Niestety, w dzisiejszych czasach rzadko możemy kogoś nazwać `średniowiecznym ascetą`. Nie umiemy obejść się bez telefonów komórkowych, telewizorów czy komputerów. Nie odczuwamy także potrzeby rezygnowania z dóbr materialnych dla umocnienia wiary. Wierzymy, że Bóg chce abyśmy żyli w dostatku, lecz zgodnie z jego przykazaniami.
W "Bogurodzicy" człowiek zwraca się do Boga za pośrednictwem Matki Bożej o "zbożny pobyt, a po żywocie rajski przebyt ". W ten sposób zostało wyrażone pragnienie życia uczciwego, spokojnego, bez konieczności wojowania, w zgodzie z chrześcijańskimi zasadami moralnymi. We współczesnych czasach to nie Bóg jest najważniejszą wartością, którą kierują się ludzie. Głównymi wartościami są pieniądze, kariera, miłość i przyjaźń.
Według mnie poglądy ludzi czasów współczesnych oraz średniowiecza zgadzają się co do motywu miłości. W ówczesnych czasach kochanek zabiegał o względy swej wybranki, służył damie, znosił jej kaprysy i poddawał się próbom, na które dama go wystawiała. Musiał być mężny, toczył o wybrankę boje i właśnie drogą zwycięstw orężnych zbliżał się do niej. Współcześni mężczyźni także starają się `zdobyć` serce swej sympatii, udowadniając im jacy są silni, męscy, odważni i zaradni. Motyw miłości nadal jest ujęty w różnych filmach, sztukach teatralnych i książkach jako uczucie bezgraniczne, niezniszczalne, przezwyciężające wszystko, nawet śmierć. Taki ideał miłości był przedstawiony w średniowieczu w historii Tristana i Izoldy.
Podsumowując, wartości średniowiecza różnią się od dzisiejszych. Wzorcem ówczesnego ideału był np. Roland – odważny, honorowy rycerz, który w momencie śmierci, całkowicie oddał się Bogu i złożył hołd ojczyźnie. Dziś ludzie unikają walk, chcą żyć jak najdłużej, a w momencie śmierci myślą tylko o rodzinie i bliskich, których opuszczają. Ponadto ludzie średniowieczni żyli w spokoju i harmonii, a współcześni ludzie szukają wrażeń i przygód nawet w programach telewizyjnych. Uważam, że gdyby ludzie w dzisiejszych czasach zaczerpnęli ideałów średniowiecza, nie musieliby martwić się problemami finansowymi, czy brakiem akceptacji w społeczeństwie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Gramatyka i formy wypowiedzi