profil

Portret psychologiczny Marmieładowa.

drukuj
poleca 85% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jakie zmiany w psychice i życiu Marmieładowa spowodował nałóg alkoholowy i jakie miał skutki dla jego najbliższych? Rozważ problem na podstawie podanych fragmentów „Zbrodni i kary”. Wykorzystaj także znajomość całej powieści Fiodora Dost

Powieść „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego to studium psychologiczne człowieka. Człowiek jest jedyną istotą ziemską, która potrafi myśleć abstrakcyjnie, a jako istota stojąca na najwyższym stopniu ewolucji jest organizmem niesamowicie skomplikowanym. Jego natura jest bardzo złożona. Wielokrotnie próbowano ją opisać, po prostu przedstawić. I jedną z lepszych takich prób literackich jest właśnie „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego, ukazująca zawiłość ludzkich postaw i zachowań.
Jednym z bohaterów tej powieści, którego problemy opisał Dostojewski jest Siemion Zachorycz Marmieładow. Kiedyś był urzędnikiem, niestety stoczył się na dno stając się alkoholikiem. Jego pierwsza żona zmarła. Ponownie się ożenił z ubogą wdową Katarzyną. Ma także córkę z poprzedniego małżeństwa- Sonię.
Marmieładow jest osobą słabą psychicznie. Bardzo dobrze zdaje sobie sprawę ze swojego nałogu, z tego, iż robi krzywdę swojej rodzinie. Wie, że ma problem, ale nie potrafi sobie z nim poradzić, przez co uznaje sytuacje za beznadziejną. Za każdym razem, gdy dostanie jakieś pieniądze to od razu je przepija. Tłumaczy się wówczas; „Właśnie dlatego piję, że w trunku tym szukam współczucia i serca. Nie wesela szukam, lecz jedynie boleści. Piję, albowiem pragnę dotkliwiej cierpieć”.
Nałóg alkoholowy owego bohatera przyniósł ogromne zmiany w jego życiu. Skutkiem tego była ciągła utrata pracy. Gdy tylko otrzymał już jakąś posadę, to z czasem ją tracił, gdyż nie potrafił przezwyciężyć swojej słabości. A to wiązało się z tym, że jako głowa rodziny nie potrafił zapewnić swoim najbliższym środków do życia. Czuł się z tego powodu bezsilny, przez jego nałóg jego rodzina głoduje, mieszka kątem u obcych ludzi, którzy ich poniżają. Bo to właśnie na jego rodzinie najbardziej odbił się ten problem z alkoholem. Jego zachowanie spowodowało, iż jego ukochana córka Sonia, musi zarabiać jako prostytutka, przez co jest poniżana i odrzucana przez innych. Zarobione pieniądze przeznaczała na rodzinę, przez co nie miała możliwości robienia tego czego bardzo pragnęła- kształcenia się. Marmieładow czuł się winny z tego powodu i bolało go to, iż jego córka sprzedaje swe ciało na ulicy, jednak nie podejmował konkretnych działań, aby zmienić tę sytuację. Również jego żona pomimo choroby, zmęczenia i przepracowania nie mogła mieć oparcia w mężu. Wszystko robiła sama, a on nie dość, że nie pomagał to potrafił okradać własną żonę i córkę z pieniędzy, a także wynosić i przepijać wszystkie cenne rzeczy z domu.
Jego alkoholizm był również przyczyną zmian w psychice Marmieładowa, sprawiał, że nie potrafił realnie myśleć. Alkohol tak bardzo wpłynął na jego psychikę, że stracił poczucie odpowiedzialności za swoje postępowanie. Usprawiedliwiał się słabym charakterem. Brak godności osobistej to kolejny skutek jego słabości do alkoholu. Nie jest mu wstyd, gdy wszyscy go wyśmiewają, wręcz przeciwnie celowo poniżał się, opowiadając wszystkim o sytuacji w domu.
Podsumowując, Marmieładow kochał swoją rodzinę i chciał być dla nich jak najlepszy, jednak jego niezaradność, lenistwo a przede wszystkim uzależnienie od alkoholu, prowadziły do innych skutków. Alkoholizm Marmieładowa pokazany jest jako jedna z najgorszych cech człowieka. Nałóg ten prowadzi do śmierci Marmieładowa, samobójstwa jego żony oraz rozpadu rodziny.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
10.1.2012 (19:57)

Przekopiować pracę z innej strony każdy idiota potrafi ... zero myślenia

8.5.2011 (10:21)

żona Marmieładowa nie popełniła samobójstwa... Katarzyna Iwanowa przewróciła się na ulicy i wykrwawiła się co doprowadziło do śmierci.

11.4.2011 (18:22)

Też podejmuję wyzwanie. Kraków jest z wami, przepisuje słowo w słowo!!!
Pzdr.

Teksty kultury