profil

Nałóg w życiu Marmieładowa "Zbrodnia i kara".

poleca 85% 213 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jakie zmiany w psychice i życiu Marmieładowa spowodował nałóg alkoholowy i jakie miał skutki dla jego najbliższych? Rozważ problem na podstawie podanych fragmentów Zbrodni i kary. Wykorzystaj także znajomość całej powieści Fiodora Dostojewsk

Siemion Zachorycz Marmieładow był jednym z bohaterów powieści ?Zbrodnia i kara? Fiodora Dostojewskiego. Poznajemy go jako byłego urzędnika, który utracił swoje stanowisko przez nałóg alkoholowy. Był on drugim mężem Katarzyny Iwanowny, która z pierwszego małżeństwa miała trojkę małych dzieci. Marmieładow podobnie jak jego żona był wdowcem mającym na utrzymaniu córkę Sonię z pierwszego małżeństwa. Historię życia Marmieladowa i jego rodziny poznajemy głównie na początku powieści, dokładnie w pierwszej części, gdy bohater przebywając w szynku przysiada się do Raskolnikowa i opowiada mu o tragicznej sytuacji w jego domu. Ważnym wydarzeniem w życiu Marmieładowów była śmierć Siemiona Zachorycza Marmieładowa pod koniec części drugiej.
Nałóg alkoholowy owego bohatera przyniósł ogromne zmiany w jego życiu. Skutkiem tego była m. in. ciągła utrata pracy. Gdy otrzymał już jakąś posadę, to z czasem i tak ją tracił, gdyż nie potrafił przezwyciężyć swojej słabości. Utrata pracy wiązała się z tym, że jako głowa rodziny nie potrafił zapewnić najbliższym podstawowych środków do życia, takich jak jedzenie czy ubranie. Warunki mieszkaniowe owej rodziny również nie były najlepsze, bowiem do dyspozycji mieli zaledwie jeden pokój, który wynajmowali w mieszkaniu Amalii Fiodorowny Lippewechsel. Marmieładow najczęściej czas spędzał nie z rodziną, lecz w szynkach, gdzie wśród kompanów od kieliszka szukał dla siebie zrozumienia. Zdarzało mu się nawet nocować poza domem, np. na barkach z sianem tak jak po utracie pracy u Iwana Atanasjewicza. Jego nałóg był tak zaawansowany, że okradał nawet własna żonę po to, aby mieć pieniądze na alkohol.
Nałóg alkoholowy był również przyczyną zmian w psychice Marmieładowa. Sprawia on, że bohater nie potrafił realnie myśleć. Sądził, że im więcej będzie pił, tym większe wzbudzi w sobie poczucie winy. Nie szukał radości w piciu, lecz cierpienia, bo wydawało mu się, że tego pragnie najbardziej.
Alkohol tak bardzo wpłynął na jego psychikę, że stracił poczucie odpowiedzialności za swoje postępowanie, chcąc je usprawiedliwiać słabym charakterem. Brak godności osobistej to kolejny skutek jego słabości do alkoholu. Nie jest mu wstyd, gdy wszyscy go wyśmiewają, wręcz przeciwnie celowo poniżał się, opowiadając wszystkim o sytuacji w domu.
Marmieładow poza tym, że sam wyrządzał sobie krzywdę, to dodatkowo ranił swoich najbliższych. Jego żona, Katarzyna Iwanowna, mimo iż była ciężko chora, przemęczona i przepracowana, to jeszcze nie mogła szukać oparcia w mężu. Musiała sama radzić sobie ze wszystkimi problemami, przez co czuła się samotna i bezradna. Brak koncepcji na rozwiązanie problemu sprawiał, że czuła ogromną złość, a nawet była agresywna w stosunku do męża, Soni i dzieci. W momencie śmierci Marmieładowa nie rozpaczała, lecz była obojętna. Czuła do niego żal, że zrujnował życie całej rodziny: ?Przecież ten opój wszystko przepijał! Nas okradał i niósł do szynku, w szynku zaprzepaścił moje i ich życie?. Katarzyna Iwanowna ostatecznie zmarła na gruźlicę. Częściowo była to wina jej męża, który nie opiekował się chorą żoną i nie pomagał w domowych obowiązkach.
Bardzo silnie nałóg Marmieładowa odbił się również na życiu Soni. Trudna sytuacja materialna zmusiła ją do prostytucji, przez co przeżywała upokorzenie i odrzucenie społeczne. To, co zarobiła, przeznaczała na wyżywienie dzieci jej macochy, wiec nie miała pieniędzy na to, aby się kształcić, mimo iż bardzo tego chciała.
Dzieci Katarzyny Iwanowny także mocno odczuły nałóg alkoholowy Marmieładowa, ponieważ bardzo często głodowały, ubrania ich były stare i wiele razy cerowane, gdyż nie było ich stać na nowe. Sytuacja w domu sprawiała, że czuły się zagubione i zdezorientowane.
Marmieładow był dowodem na to, że osoba, która stawia alkohol wyżej niż wartości rodzinne, doprowadza do nieszczęścia swojego i bliskich. Alkoholizm Marmieładowa doprowadził ostatecznie do zaprzepaszczenia swojego życia i zniszczenia życia swojej rodziny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi