profil

Rola Soni w przemianie wewnętrznej Rodiona Raskolnikowa.

poleca 85% 188 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Głównym bohaterem powieści „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego
Jest Radion Raskolników – dwudziestotrzyletni student prawa.
Żyjąc w nędzy i ubóstwie dochodzi do głębokich przemyśleń, których motywem jest pozycja człowieka i jego rola w otaczającym go świecie.
Zaczyna wnioskować, że został stworzony do jakichś wyższych celów, niż tylko marnej egzystencji. Zagłębianie się w swoich przemyśleniach daje mu powody by sadzić, że należy do rasy „nadludzi”, którzy dla dobra ogółu mają prawo dopuścić się najbardziej bestialskich i zwyrodniałych czynów, nie podlegając przy tym żadnej karze. Jest przekonany, ze ma prawo do wyeliminowania jednostki by odciążyć społeczeństwo. W jego głowie zaczyna się rodzić plan zbrodni. Planuje zabić starą lichwiarkę, która jak sadził żyła kosztem innych. Miał także oczekiwania związane z poprawą swojej sytuacji materialnej.
Wprowadzenie planu w życie powoduje, że psychika Raskolnikowa zaczyna chorować. Jego stan jest bliski obłędu, paraliżuje go paniczny strach przed konsekwencjami mimo tego, że jeszcze nie tak dawno uważał się za kogoś, kto stoi ponad prawem. Nigdy nie był wierzący, dlatego też teraz z dala od Boga przeżywa samotną walkę z własnymi uczuciami.
Zaprzyjaźnia się z kilku nastoletnią Sonią Marmieładową.
Podobnie jak Radion doświadczyła ona na własnej skórze nędzy. Pomaga rodzinie trudniąc się jako prostytutka, jednak pozostaje delikatna i niewinna. Znosi wszelkie niedogodności losu bezgranicznie ufając Bogu i pokładając w Nim wszelkie nadzieje: „Czymże ja bym była bez Boga?”.
Raskolnikow na jej przykładzie zaczyna szukać pomocy w Słowie Bożym, na jego prośbę Sonia czyta mu fragment ewangelii dotyczący wskrzeszenia Łazarza.
Dla obydwojga jest t bardzo duchowe przeżycie. Główny Bohater dostrzega w Piśmie Świętym pewną wskazówkę.
Dzięki Soni zaczyna zupełnie inaczej spoglądać na otaczający go świat i sytuacje, w której się znajduje. Czuję rosnącą siłę, która pozwala mu przyznać się do winy i ponieść karę za swoje czyny.
Poznanie tej dobrodusznej dziewczyny miało bardzo duży wpływ na przemianę Radiona Raskolnikowa. Jej usposobienie i wskazówki sprowadziły go wreszcie na dobrą drogę, rozbudziły w nim czyste uczucia i pozwoliły zacząć nowe życie. Dostał szanse na zrozumienie swoich błędów i co najważniejsze możliwość uwierzenia w Boga.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury