profil

Opis obrazu "Stworzenie Adama" M. Anioła.

poleca 80% 1077 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Obraz Michała Anioła pt. „Stworzenie Adama” przedstawia dwie postacie, Boga i Adama.
Dzieło to ukazuje Boga jako stwórcę, spoglądającego na swoje stworzenie, czyli Adama. Ma siwe, bujne, rozwiane przez wiatr włosy, a także długą brodę. Mimo, iż łagodnym wzrokiem patrzy na Adama, wyraz Jego twarzy wyraża powagę i głębokie skupienie. Ubrany jest w białą szatę, która pod wpływem prądu wiatru, zostaje rozwiana . Michał Anioł wyobraził sobie Boga jako starszego, doświadczonego i umięśnionego mężczyznę. Wokół k™órego znajduje się grupa aniołów. Stwórca obejmuje najprawdopodobniej swym ramieniem kobietę. Możliwe, iż jest to Ewa.
Adam natomiast z uwagą i czułością spoglada na Boga. Jest mu wdzięczny za dar życia na Ziemi. Ma średniej długości brązowe włosy. Warto także dodać, żę jest on nagi, gdyż Michał Anioł ukazał go jako mężczyznę o idealnie zachowanych proporcjach. Obecny jest również popularny znak w sztuce malarskiej, czyli zetknięcie się dłoni. Symbol ten oznacza przekazanie swojej mądrości. Michał Anioł namalował Boga, który chce przekazać swoją widzę Adamowi, by mądrze wykorzystał życie na Ziemi. Zauważmy, iż Stwórca znajduje się na tle kształtu mózgu, natomiast Adam na tle Ziemi.
Obraz Michała Anioła będzie zachwycał przez setki tysięcy kolejnych lat. Jest to wspaniałe, ponadczasowe dzieło, które wymagało od artysty nadzwyczajnego talentu. Świadczy o tym sam fakt, iż dzieło to powstało w ciągu czterech lat. Według mnie Michał Anioł był, jest i będzie należał do grupy najwybitniejszych artystów na świecie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Sztuka i kultura