profil

Inżynieria genetyczna ( modyfikowanie organizmów ) - konsekwencje (wady i zalety)

poleca 85% 799 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ZALETY INŻYNIERII GENETYCZNEJ

Genetyka na pierwszy rzut oka może wydawać się nauką, która niesie ze sobą wyłącznie pozytywne efekty :

1. Odradzanie lub zapobieganie wyginięciu niektórych gatunków zwierząt
Wiąże się to z dużym ryzykiem, jest jednak także alternatywną metodą. Za kilka lat być może będziemy podziwiać olbrzymiego mamuta włochatego lub tury przechadzające się majestatycznie po polskich parkach narodowych. U gatunków ginących możemy wykorzystywać sztuczne zapłodnienia i bezpośrednią opiekę nad młodym.

2. Zwiększenie wydajności roślin i zwierząt
Badania nad poprawianiem metodami inżynierii genetycznej roślin i zwierząt mają na celu zapewnienie komfortu, wygody i zdrowia ludzi spożywających je. Przykładem może być: przedłużenie trwałości pomidora, czy "stworzenie" krowy z wysoko proteinowym mlekiem. Mowa tu o organizmach transgenicznych, które spożywamy nawet o tym nie wiedząc. Pięknie wybarwione jabłka , odporne na robaczywienie, wyżej wspomniane pomidory pięknej czerwonej barwy z zielonym ogonkiem, które się nie psują, winogrona nie zawierające pestek itd. Zwane są również GMO (ang. Genetic modified organizm), czyli organizmy modyfikowane genetycznie. Są to organizmy, których materiał genetyczny (DNA) został zmieniony w taki sposób, jaki nie występuje w warunkach naturalnych.

3. Hodowla
W ostatnich latach duże nadzieje badawcze wiąże się z pracami hodowlanymi genetycznie zmienionych zwierząt. Pierwsza transgeniczna owca Dolly będąca klonem została wyhodowana w 1997 r. a wydzielane przez jej organizm mleko ma właściwości lecznicze dla organizmu ludzkiego. Te szczególne cechy zwierzęcia osiągnięto przez wprowadzenie do jej genomu genu ludzkiego odpowiedzialnego za powstawanie białka biorącego udział w procesie krzepnięcia krwi u ludzi chorych na hemofilię

4. Klonowanie
Technika klonowania polega na przeszczepieniu jądra dowolnej komórki organizmu do komórki jajowej innego organizmu tego samego gatunku. Umożliwia to pozaseksualne mnożenie osobników gatunku ludzkiego o identycznej informacji genetycznej, czego konsekwencją stać się może seryjna produkcja dowolnie planowanych sobowtórów. Techniki inżynierii genetycznej osiągnęły obecnie taki stopień zaawansowania, że każda z setek milionów komórek ludzkiego ciała może być wykorzystana do stworzenia nowej istoty ludzkiej. Jednak mimo, że byłaby to osoba o identycznych genach, różniłaby się jednak charakterem czy inteligencją od pierwowzoru. Techniki te mogą być zastosowane w przypadkach par niepłodnych.


5. Produkcja leków i szczepionek
To chyba największe zadanie inżynierii genetycznej. Ma ono na celu zapewnienie zdrowia zażywającym dany specyfik. Takie leki i szczepionki nie powodują skutków ubocznych. Jako przykład można podać : insulinę podawaną chorym na cukrzycę, hormon wzrostu, czynnik krzepnięcia krwi; szczepionki wirusowe i bakteryjne.

6. Medycyna i farmacja
Geny pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego mogą w komórkach bakterii lub innych organizmów podlegać ekspresji i produkować w znacznych ilościach różnego rodzaju białka enzymatyczne i hormony, co stwarza możliwości produkcji licznych wyrobów farmaceutycznych i chemicznych. Wykorzystuje się to obecnie w medycynie przy:
 Badaniach prenatalnych
 Eliminowania chorób dziedzicznych
 Transplantologii

ZAGROŻENIA INŻYNIERII GENETYCZNEJ

Jednak jak się przyjrzeć, genetyczne modyfikowanie organizmów ma też wiele negatywnych rezultatów
Największe niebezpieczeństwa płyną nie tyle ze strony samej techniki, co z celów do których może zostać ona wykorzystana. Dwa najważniejsze zagrożenia dotyczą sfery militarnej i biologicznej.

1. Zagrożenie militarne
Istnieją uzasadnione obawy, że sfery wojskowe mogą prowadzić badania nad produkowaniem broni genetycznej. W przyszłości, mogłyby powstawać mikroorganizmy o niespotykanej dotąd sile rażenia. Jeżeli weźmiemy pod uwagę możliwość wykradzenia lub odsprzedania takiej technologii terrorystom lub krajom, gdzie rządzą reżimy, to stajemy w obliczu zagrożenia przed którym trudno się zabezpieczyć.
Istnieją też obawy, że wojsko może wykorzystywać klonowanie do produkcji super-żołnierzy. Ludzi o specjalnie zmodyfikowanym materiale genetycznym, o zwiększonej odporności organizmu na trudy walki i uszkodzenia ciała, a przede wszystkim bezwzględnie posłuszni i odważni do szaleństwa.

2. Zagrożenia biologiczne
Zagrożenia natury biologicznej to takie, które szkodzą egzystencji gatunku ludzkiego lub ją deformują. Pierwszym z nich jest próba takiego przeniesienia genomów, że doprowadzi to stworzenia zupełnie nowego organizmu o trudnych dzisiaj do wyobrażenia właściwościach. Jeżeli weźmiemy przy tym pod uwagę powstanie rynku zapotrzebowania na usługi genetyczne, to istnieje realne niebezpieczeństwo nadużywania tej technologii. W stosunkowo krótkim czasie stoimy przed niebezpieczeństwem potraktowania człowieka przedmiotowo, jako "królika doświadczalnego". Istnieją obawy wykorzystywania ludzi biednych, bezdomnych, chorych psychicznie do eksperymentów genetycznych.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów poruszanych ostatnio w mediach jest klonowanie człowieka. Proces ten ingeruje w podstawowe zasady etyki i godności człowieka. Klonowanie wyeliminowałoby rodzinę jako instytucję powołaną do przekazywania życia i jego wychowania. Zjawisko to mogłoby doprowadzić do masowej produkcji „bezosobowych niewolników”, wykorzystywanych do niewolniczej pracy lub morderczej walki.

Na koniec należy wziąć pod uwagę przemiany demograficzne. Jeżeli wyeliminujemy niektóre choroby, dziesiątkujące dzisiaj ludność Trzeciego Świata, oraz pomożemy ograniczyć głód (np. poprzez genetyczne podniesienie wydajności płodów rolnych, co spowoduje obniżenie ich cen), to świat może stanąć przed groźbą gwałtownego wzrostu ludności świata. Na taką rewolucję demograficzną nie są przygotowane zarówno kultury tych społeczeństw, jak i środowisko naturalne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty