profil

Moje zdanie na temat klonowanie człowieka.

drukuj
poleca 85% 466 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Inżynieria genetyczna polega na wprowadzaniu do nici kwasów nukleinowych komórki obcych genów , które powoduje powstawanie nowych cech.
Początkowo badania na embrionach były wykonywane w celu ograniczenia płodności np. przy antykoncepcji , przerywania ciąży .Dzięki udanym próbom zapłodnienia pozaustrojowego , podjęto decyzje o leczeniu bezpłodności .
Jako jeden ze sposobów zaczęto rozpatrywać poza płciową reprodukcję człowieka poprzez klonowanie.
W rozmowach o klonowaniu człowieka trzeba postawić sobie pytanie , czy wolno? I w jakim zakresie można dysponować komórkami rozrodczymi człowieka ?
Moim zdanie zdecydowanie NIE!
Od tego zależy kształtowanie się społeczeństwa , kierunek rozwoju człowieka i jego gatunku.
Najgłośniejszym tematem związanym z genetyką jest sklonowanie człowieka.
Nie mam pojęcia do czego dążą ludzie chcąc się podwoić? Ja nie czułabym się dobrze wiedząc że po świecie chodzi ktoś taki sam jak ja. Stanowi to także problem moralny.
Takie działanie integrują w jedyność i niepowtarzalność istoty ludzkiej.
Otrzymywany w ten sposób człowiek stałby się produktem handlowym , który moglibyśmy kupić w każdym sklepie.
Wykorzystywany byłby do celów naukowych , stałby się królikiem doświadczalnym.
Straciłby prawo do własnego życia , prywatności . Jego życiem kierowali by inni.
Uważam , że klonowanie jest pogwałceniem fundamentalnych zasad zawiązanych z prawami człowieka.
W dzisiejszym świecie ulegamy działaniom inżynierii genetycznej , która gwałtownie się rozwija . Ludzie nie zdają sobie sprawy , jak zgubny wpływ dla ludzkości może mieć działanie . Klonowane embriony ludzkie mogłyby jako źródło tkanek i organów do transplantacji zarówno w celach leczniczych jak i kosmetycznych .
Niektórzy uważają taki proces za zaletę inżynierii genetycznej , ale moje miejsce w tej kwestii jest zupełnie odwrotne. Bo przecież wtedy embriony ludzkie traktowano by jak magazyny , w których znajdowałyby się materiały do produkcji kosmetyków.
Tą sytuacje możemy porównać do problemu z obozów koncentracyjnych : tam z ludzi produkowano mydło , a z embrionów . które też mają w sobie cząstkę życia ludzkiego , produkowano by kosmetyki. Świat przecież ma się rozwijać a nie cofać!!!
Ponadto nigdy nie mamy pewności , czy proces klonowania genów się powiedzie w 100% . Zabawa genami jest wciąż ryzykowna i niepewna . Niektórzy uważają , że jest bardzo pożyteczna , ja boje się tej nowej technologii , bo nie wiemy co może spowodować .
Można tutaj przytoczyć wypowiedź dr . Michaela Antoniu „ To jest niedoskonała technologia niosąca ze sobą zagrożenia . Najbardziej przerażający jest fakt , że efekty jej wprowadzenia są nieprzewidywalne”.
Uważam , że ta teza jest jak najbardziej trafna.
Każdy ma prawo do swojej genetycznej , własnej tożsamości , dlatego trzeba uszanować jego wolę do bycia jedyną w swoim rodzaju osobą .
Klonowanie przekracza granicę , która nie powinna być przekroczona z etycznego i społecznego punktu widzenia . To produkcja , czy hodowla klonów , która nie ma nic wspólnego z przekazywaniem życia godnego człowieka . Ta produkcja to tak jakby zrównanie człowieka z przedmiotem . Wytworzenie większej ilości osobników zachwiałoby ideę różnorodności genetycznej ludności .
Na szczęście takie zabiegi , ze względu na bardzo wysokie koszty.
Są też pozytywne strony klonowania embrionów ludzkich. Sklonowanie ludzkiego zarodka posłużyłoby też do leczenia ludzi. Oznaczałoby to ,że możemy wyleczyć ludzi cierpiących na nieuleczalne choroby takie jak np. nowotwory , choroby serca, a nawet AIDS.
Jest to również nadzieja dla ludzi , którzy z różnych powodów znaleźli się na wózku inwalidzkim . Dzięki inżynierii genetycznej mogliby uzyskać komórki niezbędne do odbudowy uszkodzonego rdzenia kręgowego .
Jednak nawet te argumenty nie przekonują mnie do zmiany zdania o klonowaniu człowieka.
Zgodziłabym się jedynie z tym by klonować rośliny . Modyfikowanie roślin mogłoby pomóc w zwalczaniu głodu i powiększeniu wydajności plonów . Mogłoby to zmniejszyć głód na świecie . Jednak doprowadziłoby do powiększenia bezrobocia.
Podsumowując moje rozważania , chcę podkreślić , że świat jest już zupełnie zdominowany przez człowieka , który postanowił integrować w sprawy natury Jka podkreśliłam na początku nigdy nie jesteśmy pewni co stanie się za kilka lat , ale można spodziewać się złego .
Ja nie dostrzegam większych zalet w inżynierii genetycznej .


Polecasz? Tak Nie
Polecane teksty:
(0) Brak komentarzy
Typ pracy