profil

Teatr literatury współczesnej

poleca 42% 12 głosów

Jerzy Grzegorzewski (1939-2005) – reżyser i scenograf teatralny. Pracował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, w Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Studio w Warszawie, a w latach 1999-2002 był dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego. Nie korzystał z tradycyjnej scenografii – wykorzystywał gotowe przedmioty, jak np. skrzydła samolotów, części instrumentów muzycznych. Przenosił akcję sztuki do szatni albo foyer, zamieniał miejscami widownię ze sceną, Lubił łączyć tradycję z awangardą.

Krystian Lupa (ur. 1943) – reżyser teatralny, pracuje głównie w Starym Teatrze w Krakowie i w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Penetruje i rozkłada na czynniki nieświadome kreacje mityczne (Powrót Odysa Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Prezydentki Wernera Schwaba w Teatrze Polskim we Wrocławiu). Bada kulturowe zafałszowania (Auslöschung – Wymazywanie w Teatrze Dramatycznym w Warszawie). Jest laureatem dwóch najważniejszych nagród teatralnych – Nagrody Konrada Swinarskiego (1988) i Nagrody Leona Schillera (1992); wciąż nagradzany na festiwalach polskich i zagranicznych.

Grzegorz Jarzyna (ur. 1968) – jeden z najwybitniejszych młodych reżyserów, student Krystiana Lupy, od 1989 r.dyrektor TR Warszawa (dawniej – Teatr Rozmaitości). Najbardziej znane realizacje:
Magnetyzm serca (wg Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry) w Teatrze Rozmaitości w Warszawie (1999).
Książę Myszkin (wg Idioty Fiodora Dostojewskiego) – Teatr Rozmaitości w Warszawie (2000).
48 psychosis Sarah Kane – Teatr Rozmaitości w Warszawie (2002).
Zaryzykuj wszystko George’a F. Walkera – TR Warszawa (2003).

Krzysztof Warlikowski (ur. 1962) – reżyser pracujący w kraju i za granicą. Ma na koncie głośne przedstawienia Bachantek Eurypidesa i Elektry Sofoklesa, Dybuka wg Szymona Anskiego i Hanny Krall, Oczyszczonych Sarah Kane. Realizował wiele dramatów Szekspira. Jego ostatni spektakl to Krum Hanocha Levina (TR Warszawa w koprodukcji ze Starym Teatrem w Krakowie).

Podoba się? Tak Nie