profil

Zdrada rodziny i przyjaciół

poleca 43% 7 głosów

Jeszcze inną kategorię stanowią zdrady osobiste, np. zdrada rodziny i przyjaciół.Zdradza Rolanda, a przy okazji króla i ojczyznę, zazdrosny krewny Ganelon. Wyznaczony na posła do króla Saracenów Marsyla spowoduje, że wrogowie, korzystając z jego informacji, zaatakują tylną straż wojsk dowodzoną przez Rolanda. To z jego inicjatywy Roland zostaje dowódcą tylnej straży. W wyniku tej zasadzki zgubione zostaną wojska bohatera, zginie dumny młodzieniec, który nie wezwie pomocy, jego przyjaciele i podkomendni... Za swą zdradę, gdy jego wina okaże się bezsporna,poniesie Ganelon okrutną karę (zostanie rozdarty końmi).
Córki ojca Goriot – bohaterki powieści Honoriusza Balzaka zdradzają swego ojca, nie przyznając się do swego pochodzenia i spotykając się z nim jedynie ukradkiem, kiedy nikt nie widzi. Czynią to zresztą jedynie dla korzyści materialnych, przed światem wyrzekły się ojca, a utrzymują z nim kontakt jedynie po to, by wyłudzać od niego pieniądze na swe zachcianki...
Podobną postawę przyjmuje Balladyna – tytułowa bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego. Wyrzeka się własnej matki, byle zatrzeć ślad swego chłopskiego pochodzenia. Każe nawet poszczuć głodną staruszkę psami, gdy pojawia się u niej jako żebraczka. Balladyna już wcześniej okazała się nielojalną siostrą: zabiła kochającą ją i niewinną Alinę, tylko dlatego, że tamta szybciej uzbierała dzbanek malin, zyskując szansę na małżeństwo z królewiczem Kirkorem, którego chciała poślubić także Balladyna. Zbrodnia nie była zresztą konieczna;ubłagana przez siostrę, dobra, łagodna i miłosierna Alina zapewne odstąpiłaby Balladynie dzbanek malin i prawo do małżeństwa z wymarzonym wybrankiem(sugerowała to zresztą). Balladyna zawiodła i zgładziła siostrę, oszukała starą matkę i Kirkora, wobec którego też okazała się nielojalna, walcząc z nim o władzę i przyczyniając się do jego śmierci.

Podoba się? Tak Nie