profil

Czym jest miłość

poleca 85% 159 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

?Czym jest miłość??

Miłość jest prawdopodobnie najpiękniejszą rzeczą i najwspanialszym uczuciem, jakie może spotkać człowieka w życiu. Trudno zdefiniować to uczucie, ponieważ jest niezmiernie niezrozumiała, ale nawet mimo tego, jest nam potrzebna do szczęścia i poczucia spełnienia w życiu. Posiada ona wiele oblicz, lecz niezależnie, czy jest to miłość między mężczyzna a kobietą, czy miłość rodzicielska, czy do Boga, to potrafi ukoić nawet największy ból, pomóc przetrwać najtrudniejsze chwile, a samo jej istnienie napędza człowieka do działania. Niestety może również przynieść zgubę, ból i cierpienie, jeśli na przykład utraci się ukochaną osobę lub zostanie się przez nią odtrąconym. Lecz mimo to kochamy, chcemy kochać oraz nie boimy się tego uczucia.
Jest ona po prostu wpisana w naturę człowieka, tak samo jak dążenie do dobra i szczęścia. Na podstawie ?Quo vadis? można zauważyć, że miłość posiada również tak wielką moc, żeby czynić cuda. Winicjusz już w pierwszej chwili pokochał Ligię całym sercem i nawet przez myśl nie przeszło mu, że wcale tak łatwo nie przyjdzie mu być z nią i że ona mimo odwzajemnionego uczucia będzie się upierać. Ale według mnie właśnie to iż Winicjusz musiał zmienić się wewnętrznie dla ukochanej i walczyć o nią, umocniło jego uczucie. Mimo tego, że miłość jest warta poświęceń własnej osoby, należy pamiętać, że we wszystkim trzeba znać granice i należy umieć odróżnić czy nasze czyny mogą sprawić ból innym, nie chodzi tu tylko o osoby kochane przez nas i nie działać zaślepionym miłością. Winicjusz na początku dążył tylko do swojego szczęścia, nie zważając na nikogo wokół siebie i to właśnie przyniosło mu utratę zaufania Ligi, ale gdy przejrzał na oczy oraz zmienił nastawienie z czasem również ona pragnęła bycia z nim.
Człowiek miłości uczy się z życiem i przeżyciami związanymi z nią, bo jak mówi polskie przysłowie: ?Człowiek uczy się na błędach?. Lecz tą prawdziwą, szczerą można przeżyć tylko raz w życiu i dla niej właśnie dla niej warto się poświecić. Pewnie wiele osób się zastanawia, jak właśnie odróżnić ją od zwykłego zauroczenia, ale tego nie da się wytłumaczyć, to należy czuć swoim sercem oraz rozumem. W słownikach definicja miłości brzmi: ?głębokie uczucie do drugiej osoby, połączone zwykle z silnym pragnieniem stałego obcowania z nią i chęcią obdarzenia jej szczęściem; silne przywiązanie do kogoś; gotowość do bezinteresownego oddania się, służenie komuś?. Jest to tylko naszkicowany obraz, który każdy człowiek musi dokończyć na swój sposób. Na pewno, w łatwość okazywania uczuć i nie sprawiania przy tym przykrości innym ludziom, duży wkład ma dzieciństwo i rodzice, którzy uczą swoje dziecko wszystkiego oraz pokazują mu na swoim przykładzie jak powinna wyglądać miłość.
Miłość juz od wieków jest źródłem inspiracji dla sztuki i literatury. To uczucie między dwojgiem ludzi uważane jest przez wielu za sens życia ludzkiego, miłość do Boga to sens życia tu, na ziemi, przed życiem wiecznym. Gdyby nie miłość, nie byłoby w dzisiejszym dorobku wielu niesamowitych dzieł. Można się nawet posunąć do stwierdzenia iż nie byłoby większości dzieł sztuki i książek. Przecież najpiękniejsze dorobki ludzkości opierają się właśnie na miłości, na przykład ?Romeo i Julia? czy ?Tristan i Izolda?. Również wcześniej wspomniane nasze rodzime dzieło ?Quo vadis? przedstawia moc i piękno tego uczucia.
Sądzę również, że bez poczucia bycia potrzebnym drugiej osobie, nie przetrwałby gatunek ludzki - bez miłość nie ma życia. Świetnym przykładem jest na to miłość matczyna, która właśnie sprawia, że kobieta, która poświęca się rodząc swoje potomki, doznają przy tym wiele bólu, by później móc dbać o nie, móc otoczyć ciepłem, pomagać im i uczyć życia. Z kolei, gdyby nie uczucie między kobietą a mężczyzną to nie było by właśnie owoców ich miłości ? dzieci, które w dorosłym życiu sprawiają swoich rodziców dziadkami i pozwalają by oni mogli otaczać miłością swoje wnuczęta.
?Quo vadis? przedstawia nam, oprócz potęgi miłości damsko-męskiej, również obraz miłości do Boga. Pokazuje w niewiarogodny sposób na jakie cierpienia gotowi byli chrześcijanie w obronie swojej wiary, miłości do Boga i jaką ufnością obdarzali go. Można by nawet uznać, że ten rodzaj uczucia jest silniejszy i bezpieczniejszy dla nas samych, ponieważ w Boga człowiek po prostu wierzy oraz wie, że nie skrzywdzi on go. Zaś ludzie są takimi istotami, które nawet niechcący mogą sprawić cierpienie, zawód, przykrość najbliższym.
Czym jest miłość? Na to pytanie nie da się nigdy dokładnie odpowiedzieć, nawet mimo największych chęci i starań. Ale na pewno można uznać, że uskrzydla, skłania do nowych działań, poprawia samopoczucie, daje poczucie wartości oraz bezpieczeństwa, kochając inną osobę stajemy się za nią odpowiedzialni. Nakłada na nas kolejne obowiązki ? opieka, pomoc, dzielenie się nie tylko radościami, ale i troskami. Każdy rodzaj miłości do czegoś zobowiązuje, lecz każdy w inny sposób. Magia tego uczucia potrafi wydobyć z człowieka to co najwspanialsze w nim i sprawić, że dla kochanej przez nas osoby, chcemy stawać się dobrym i dawać tej osoby to co jest możliwie najlepsze. Pięknym podsumowaniem mogą być słowa św. Augustyna: ?Dopełnieniem wszystkich naszych dzieł jest miłość. Ona jest naszym celem, metą, do której biegniemy; kiedy ja osiągniemy w niej znajdziemy odpoczynek?.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut