profil

Przyjaźń czy miłość? Które z tych uczuć jest ważniejsze?

poleca 85% 611 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Przyjaźń - to wyróżniająca, do określonej osoby lub określonych osób skierowana życzliwość czynna i bierna." Definicji przyjaźni jest wiele i każdy może postrzegać ją inaczej. Według mnie jest to więź z drugim człowiekiem oparta na wzajemnej życzliwości, szczerości i zaufaniu. Przyjaźń polega na możności liczenia na kogoś w każdej sytuacji; życzliwość i serdeczność okazywana drugiej osobie. Przyjaźń powinna być bezinteresowna, dozgonna, niezachwiana, prawdziwa, serdeczna, szczera, wzajemna i odpowiedzialna. I można by mówić jeszcze bardzo wiele o tym, jaka powinna być przyjaźń.

Bez wątpienia jest to niezwykłe uczucie - relacja międzyludzka. Chociaż siedliskiem przyjaźni jest serce to, przyjaźń rodzi się w naszych umysłach. Budujemy ją drogą zrozumienia, dokonując wyborów w sposób całkowicie świadomy i dobrowolny. Przyjaźń jest jak most przerzucony przez rzekę, dzielącą dwa brzegi. Tworzyć przyjaźń to znaczy łączyć dwa przeciwległe brzegi.

Czasami trwa to bardzo długo. Uczucie przyjaźni dojrzewa każdego dnia. Zdarza się, że przyjaciel odchodzi i nie trzeba go zatrzymywać, bo wróci. Przyjaźń jest delikatnym uczuciem, które łączy ludzi, ale nie krępuje. Mówi się też często, że „przyjaźń jest jak pieniądz, łatwo ją zdobyć a trudniej utrzymać”. Trzeba czasu, cierpliwości, zrozumienia, aby zbudować więź prawdziwej przyjaźni , a potem ją pielęgnować i utrwalać. I jeśli zdarzy się, że drobna różnica zdań zniszczy przyjaźń, to znaczy, że tej przyjaźni, tak naprawdę nie było. Dlatego prawdziwe przyjaźnie są trwałe i wieczne, a jeśli nawet przyjaciele się rozstają, to zawsze wiedzą, że mogą wrócić.

Czym zatem jest miłość ?

,,Miłość to największa siła; każąc przebaczać – pozwala tym samym łączyć się w najsilniejszy łańcuch życia. Miłość nie da się zmieścić w słowach. Miłość jest przyczyną największego cierpienia i ogołocenia, a zarazem źródłem największych radości. Miłość jest niezbędna do odczuwania radości. Podobnie radość jest konieczna do odczuwania miłości. Miłość sprawia radość, obdarowuje radością, wzmacnia, przynosi ulgę, uszczęśliwia, czyni człowieka doskonalszym”. Tak napisała o miłości Aldona Różanek .

Dla każdego z nas miłość ma różne oblicza - miłość rodzicielska, rodzinna, miłość dwojga ludzi płci odmiennej. Ale zawsze jest to głębokie przywiązanie do kogoś, czegoś, umiłowanie kogoś, uczucie wielkie, gorące, szczere, uczucie. Miłość jest pragnieniem, aby coś komuś dawać, a nie otrzymywać. Człowiek opanowany miłością często zatraca samego siebie na rzecz drugiej osoby, przez co sam siebie odnajduje i odradza.

Miłość jest natchnieniem poetów, artystów, malarzy, o miłości piszą, śpiewają, grają. Miłość jest siłą, która potrafi wznieść człowieka na wyżyny jego osiągnięć i największych sukcesów. Miłość jest źródłem nowego życia, dla niej też człowiek cierpi, poświęca życie.

Miłość jest najdoskonalszym dziełem człowieka, to potężna siła, która zawsze łączy dwa ludzkie serca. Największym szczęściem człowieka jest kochać i być kochanym. Miłość w życiu jest najważniejsza i potwierdzeniem tego są słowa z „Hymnu o miłości”, że można mieć w życiu wszystko, posiadać wszelkie talenty, mówić językami aniołów czy zwierząt, mieć wszelką wiedzę, a nawet przenosić góry, ale nie mając miłości jest się niczym: „Miłość jest jak słońce, kto je posiada, temu może wiele brakować - komu brakuje miłości, ten nic nie posiada ”.

Przyjaźń czy miłość – które z tych uczuć jest ważniejsze? Mierząc wskaźnikiem głębokości uczucia, jego siły, możliwości oddziaływania na drugą osobę, to miłość jest uczuciem najważniejszym, bez którego nie można żyć, ale „miłość łączy serca, a przyjaźń umysły ”.

Uważam, że przyjaźń może istnieć bez miłości, ale prawdziwa miłość bez przyjaźni nie przetrwa długo. Ludzie żyją w bliskiej przyjaźni, łączy ich wzajemny szacunek, życzliwość, szczerość i oddanie. I chociaż nie zawsze występuje miłość, to przyjaźń trwa. Natomiast myślę, że miłość dla swej trwałości potrzebuje również przyjaźni. Wtedy łączą się nie tylko ludzkie serca, ale i umysły.


Podoba się? Tak Nie
Komentarze (6) Brak komentarzy
19.4.2011 (18:54)

Praca na temat, bardzo interesująca. Napisana bez błędów stylistycznych, naprawdę polecam!

26.4.2009 (16:54)

Bardzo fajna praca

16.12.2008 (22:10)

Praca idealnie określa oby dwa uczucia. Dzięki niej zrozumiałam, jak ważni są dla mnie przyjaciele...
daję 6 ...

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty