profil

Roland jako wzór do naśladowania dla współczesnego człowieka.

poleca 85% 764 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz

We współczenym świecie trudno czasem znaleśc dobry wzór do naśladowania i więkości młodych ma z tym problem. Pierwszym autorytetem jest oczywiście zawsze rodzic i to na nim dziecko się wzoruje, zazwyczaj robiąc to zupełnie nieświadomie. Kiedy jednak rodzic przestaje być autorytete, co się czasem dzieje na skutek konfliktu pokoleń lub z powodu złego traktowania dzieci przez rodziców, młody człowiek często szuka innego, bardziej wiarygotnego wzoru do naśladowania. I wtedy może pojawic się kłopot, gdyż w dzisiejszym świecie dobra, godna naśladowania postawa nie jest ściśle określona. Osobiście sądzę, że literatura jest bardzo dobrą przestrzenią do poszukiwań odpowiedniej postawy, z którą młody człowiek, mógłby się indentyfikowac. Oczywiście zazwyczaj opisuje ona postawy skrajne, których nie można dosłownie przekładac na dzisiejszą rzeczywistośc. Można jednak na ich postawie określic własny wzorzec moralny i starac się do niego dążyc.
W ?Pieśni o Rolandzie? mamy do czynienia z człowiekiem pełnym ofiarności i poswięcenia. Dla sredniowiecznego rycerza na pierwszym miejscu stał Bóg, król i honor. Zapalony patriota i wierzący katolik trzymał się kosekwentnie zasad kodeksu rycerskiego. Najwiekszym wyróżnieniem dla Rolanda była śmierc na polu walki z saraceńskimi wrogami. Za jego wiernośc i oddanie aniołowie uniosły gjego duszę do nieba. Nie wezwał on pomocy, gdyż to oznaczałoby hańbę. Współcześnie nikt od nas nie wymaga takiego postępowania. Kiedy przyjrzymy się zachowaniu Rolanda, to stwierdzimy, że brakuje nam konsekwencji w przestrzeganiu prawa, zapominamy o patriotyzmie i swej rodowej przynależności, gubimy gdzieś honor w pogoni za korzyściami. Roland wcale nie jest odległym abstraktem, ale wzorcem osobowym, od którego możemy się wiele nauczyc.
Z literatury możemy czerpac liczne pozytywne przykłady postaw moralnych. Problemy dotykające człowieka nie zmieniają się na przestrzeni wieków, może jedynie zmienic się podejście do nich. Wydaje mi si, że każdy może w książkach znaleśc cos dla siebie, poszukac odpowiedzi na wiele pytań. Wymieniona wyżej postac na pewno jest godna naśladowania. Pozostaje tylko kwestia tego, czy ktoś sięgnie po wzorce, czy zainteresuje się motywem postępowania tego bohatera, czy będzie umiał przełożyc to na współczesnośc i od naleśc siebie. Przede wszystkim pojawia się jednak pytanie, czy ktos będzie chciał mieć mistrza i nauczyciela w literaturze? Jest to niewątpliwie problem bardziej złozony psychologicznie, zależy od osobowości człowieka i jego wychowania. Wiem jedno, że w dzisiejszych czasach autorytety zaginęły i nikomu nie chce się ich już szukac.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury