profil

"Cierpienia młodego Wertera" opracowanie

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-10
poleca 85% 196 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Johann Wolfgang Goethe

Utwór "Cierpienia młodego Wertera" składa się z listów Wertera do przyjaciela. Świat ukazany jest z jego punktu widzenia. Jest tam wiele opisów jego uczuć.

W książce uczucia tytułowego bohatera były kontrastowe. Widzimy tam jak Werter jest zrozpaczony z powodu nieszczęśliwej miłości do Loty. Jest on w niej bardzo zakochany lecz dalej dowiadujemy się że panna jest zaręczona. Według niego Lota jest doskonała. Kocha ją bezgraniczną miłością. Nic nie jest w stanie zmienić jego uczuć. Miłość Wertera jest platoniczna z Lotta łączą go jedynie wspólne zainteresowania i poglądy. Pomimo wielkiego uczucia okazuje bierność. Zamiast walczyć o uczucia Lotty Werter życzy jej szczęścia w życiu z Albertem a sam pogrąża się w rozpaczy jednocześnie szukając okazji do kontaktu z nią. Ciągłe szukanie odwzajemnienia uczucia przez ukochaną czyni go niemal szalonym. Na jawne okazanie uczuć decyduje się tylko podczas ostatniego spotkania . Recytuje wtedy "Pieśń Osjana" i obsypuje Lottę pocałunkami. Ona jednak odrzuca uczucia Wertera co prowadzi go do samobójstwa.

Nasz bohater jest bardzo uczuciowy, wrażliwy, emocjonalny łatwo się wzrusza. Jest człowiekiem samotnym i zbuntowanym przeciwko światu. Ma wrażenie że jest odrzucony przez innych ludzi lecz sam się od nich izoluje ma poczucie bezcelowości istnienia. Bohater cierpi na Weltschmerz "ból świata" wynikający z faktu istnienia człowieka. Uspokojenia uczuć bohater poszukuje w kontakcie z przyrodą. Dostrzega on analogię pomiędzy własnymi przeżyciami i odczuciami a otaczającą go naturą. Po pewnym czasie spokojna natura zamienia się w żywią i niszczy miejsca które wiązał z chwilami szczęścia. Powódź zalała mu altanę gdzie spotykał się z Lottą. Miłość przeradza się w niszczącą siłę, która coraz bardziej wyniszcza wrażliwą psychikę Wertera. Wyczekuje on chwili wytchnienia w której mógłby się wyciszyć i uspokoić. Samobójstwo traktuje jako ratunek od nieszczęścia jakie go otacza.

Werter to osoba ze złożoną i ciekawą osobowością. Zbytnia wrażliwość gubi go. Życie ma przepełnione miłością i cierpieniem co ostatecznie kończy się samobójstwem które traktował jako jedyne wyjście z sytuacji która go przerastała.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata