profil

Romantyzm : Literatura powszechna

poleca 67% 15 głosów

Cierpienia młodego Wertera (Johann Wolfgang Goethe)– biblia romantyków, która wykreowała nowy model bohatera (czyli bohatera werterowskiego), a nawet styl życia. Nadwrażliwy Werter nie umie poradzić sobie z uczuciem do Loty, przeżywa ból świata (niem. Weltschmerz), ucieka od rzeczywistości– najpierw w zachwyt przyrodą i literaturą, a potem w samobójstwo.

Eugeniusz Oniegin (Aleksander Puszkin) – poemat dygresyjny pokazujący szczegóły życia rosyjskiej arystokracji na wsi i w mieście. Tytułowy bohater jest znudzony życiem i – jak na romantycznego bohatera przystało – pełen wewnętrznych konfliktów.

Faust (Johann Wolfgang Goethe) – główny bohater, doktor Faust, to średniowieczny alchemik, który przeczytał wszystkie księgi, ale nie znalazł potrzebnej mu wiedzy. Zawarł więc pakt z diabłem i w zamian za swą duszę dostał znów młodość i możliwość przenoszenia się w czasie i przestrzeni. Motyw faustowski to odwieczny temat dążenia do nieśmiertelności i poznania zagadki istnienia.

Giaur (George Byron) – powieść poetycka, której bohater pokochał cudzą żonę, a gdy została okrutnie zabita przez męża, mści się i morduje go. Zamyka się w zakonie i w chwili śmierci opowiada spowiednikowi swoją historię. Charakterystyczny dla utworu jest synkretyzm (pomieszanie wątków epickich z lirycznymi).

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta