profil

Sofokles "Antygona" opracowanie.

poleca 83% 1565 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

AUTOR:
Sofokles ( 496 - 406 p.n.e ) to obok Ajschylosa i Euryypidesanajwiększy tragik starożytnej Grecji. Sofokles był także politykiem, dowódcą wojskowym i kapłanem. Sofoklesowi przypisuje się autorstwo co najmniej 123 sztuk ) tragedii i dramatów satyrowych ). Z tego ogromnego dorobku zachowała się w całości jedynie 7 sztuk ( min. Antygona, Ajas, Król Edyp ). Bohaterowie Sofoklesa są pogrążeni w rzeczywistości pełnej sprzeczności nie do pogodzenia.

MIEJSCE AKCJI: Teby

TEMAT:
W bitwie poległo dwóch braci: Eteokles i Polinejkes. Pierwszy z nich zasługuje na to, by został sprawiedliwie ,, w grobie pochowany ". Drugiego z braci nie wolno pogrzebać, gdyż był zdrajcą, przez którego doszło do wojny domowej i walki o władzę. Rozkazem nowego władcy - Kreona - Polinejk ma być pozostawiony na pustyni na żer drapieżnym ptakom i zwierzętom. Kto śmiałby przeciwstawić się woli króla, zostanie publicznie ukamieniowany. Rozkaz łamie siostra braci - Antygona. Przyłapana na gorącym uczynku, wcale nie próbuje wytłumaczyć się ze swojego czynu, a wręcz przeciwnie - jest dumna z tego co zrobiła dla brata. Złamała prawo świeckie, ale postąpiła zgodnie z niepisanym prawem boskim. Co na to Kreon - jej stryj ? Nie cofa danego słowa - wydaje wyrok śmieci wbrew prośbom syna Hajmona, wbrew mędrcom tebańskim, wbrew wróżbicie Terezjaszowi. Swoją decyzją obraził bogów - dlatego poniesie karę. Jego syn i żona popełniają samobójstwo.

BOHATEROWIE:

Antygona - tytułowa bohaterka, córka Edypa, siostra Ismeny.
Kreon - nowy władca Teb, stryj Antygony i Ismeny.
Ismena - siostra Antygony
Hajmon - syn Kreona i narzyczony Antygony
Chór - dość nietypowy bohater. Chór nie jest tylko biernym obserwatorem zdarzeń, jak często było w tragediach greckich. Jako część społeczeństwa tebańskiego ( pełni rolę posłów, rady miasta ) wypowiada też swoją opinię w sprawie Antygony - najpierw dość powściągliwie, aż w końcu bierze stronę Antygony. Dzięki jego obecności poznajemy nie tylko aktualne, lecz także zakulisowe zdarzenia, jak również i to, co wydarzyło się przed rozpoczęciem akcji.

JAKIE CECHY ZDANIEM KREONA POWINIEN MIEĆ DOBRY WŁADCA?

- Nie może być tchórzem
- Musi być pewny swoich decyzji
- Nie może zmieniać raz podjętych decyzji
- Nie może przekładać dobra rodziny nad dobro państwa
- Musi sprawować rządy silnej ręki
- Musi być bezwzględny dla zdrajców
- Ma prawo być okrutny dla nieposłusznych i nieprawomyślnych
- Powinien być zawsze konsekwętny

NA SPECJALNE życzenia jeśli ktoś chce wypracowanie na temat ,, Czy miłość do rodziny może tłumaczyć nieposłuszeństwo wobec władzy ? Rozważ problem na podstawie lektury " pisać w profilu ! ! !
xadela...

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata