profil

Kreon- tyran czy dobry władca?

poleca 85% 213 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

Kreon- tyran, czy dobry władca? To pytanie zadawał sobie nie jeden z nas. Jak go ocenić? Czy nie posiadał żadnych dobrych cech i był człowiekiem niegodnym zrozumienia wśród ludzi? Spróbujmy teraz rozpatrzyć te nurtujące nas pytania. Kreon był postacią, którą trudno ujednolicić do nazwy dobry lub zły bohater. Jego charakteru nie da się skonkretyzować, wymaga to głębszych refleksji na temat jego osoby.
Na pierwszy rzut oka, Kreon był typowym tyranem, czarnym charakterem ?Antygony?. Narzucał wszystkim swoją wolę, uważał, że tyko on ma zawsze rację. Był tak uparty w swoich przekonaniach, że nie dochodziły do niego żadne argumenty, nawet błagania. Był bezlitosny, potrafił skazać na śmierć swoją siostrzenicę, według niego w imię sprawiedliwości. Kompletnie nie liczył się z uczuciami innych, zabijając ukochaną syna. Cały lud się go bał, a on nim pogardzał. Uważał, że nikt nie ma prawa wyrażać uwag na jego temat, że jest nieomylny. Przez swoją pychę doprowadził do śmierci swej ukochanej żony i syna. Jego podejrzliwość, nerwowe działanie, niesłuchanie niczyich rad i popełnianie przez niego błędów, powodowało, że można go było uznać za despotę. Natomiast duma i niepohamowana żądza absolutnej i nieograniczonej władzy oraz starania o jej umocnienie były cechami Kreona, które świadczyły o jego egoizmie i pyszności. Kreon żądał bezgranicznego i bezkrytycznego posłuszeństwa oraz respektowania wydanych przez siebie praw. Ustalał on własne prawa przez łamanie innych. Pozornie odwoływał się do interesu państwa i jego obywateli. Kreona można by nazwać także tyranem, gdyż miał on niewłaściwy stosunek do poddanych. Pogardzał on ludem. Nie liczył się z jego głosem. Był chętny do oparcia rządów na zniewoleniu obywateli.
Z drugiej strony Kreon był sprawiedliwym władcą, troszczącym się o losy państwa. Traktował wszystkich równo. Swoją postawą reprezentował on państwo, kierując się rozumem i prawami ziemskimi. Kreon wydając rozkaz królewski zabraniający pochowania Polinejkesa pod karą śmierci, miał na celu dobro społeczne, interesy państwa i utrzymanie silnej władzy. Później jednak okazało się, że ta decyzja została pochopnie podjęta. Przestrzegając praworządności jako władca uważał, że z punktu widzenia interesów państwa postępuje słusznie. Był przekonany, ze działa w imię wyższych racji państwowych. Jako rządzący nie chciał dopuścić do tego, by lekceważono jego rozkazy, uważał bowiem, że decyzje panującego są niepodważalne, gdyż wyrażały decyzję całego narodu. Narażał się bogom, gwałcąc prawa religijne, które nakazywały pochowanie zwłok zmarłego. Kreon ogółem reprezentował wykluczające się wzajemne prawa ? ziemskie, oraz jednakowo ważne, ale dwie różne i sprzeczne ze sobą postawy i poglądy na świat. Zawsze był przekonany o słuszności swojej racji i nie przejmował się swoim niewłaściwym postępowaniem. Pragnął on przywrócenia w państwie trwałego pokoju. Swoim kosztem budował silne i zdrowe państwo. Poświęcał wszystko dla dobra kraju.
Postać Kreona budzi kontrowersje. Większość osób uważa go, mimo wspomnianych dobrych cech, za tyrana. Jednak nigdy nie powinno się oceniać ludzi po pozorach. Należy pamiętać, że zarówno jak nie wszystko jest białe lub czarne, tak nikt nie jest nieskończenie dobry albo zły.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty