profil

Miłość to siła niszcząca i tworząca

poleca 84% 431 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jacek Soplica

Rozprawka
Temat: Miłość to siła niszcząca i tworząca. Czy zgadzasz się z tym twierdzeniem?

Zadano pytanie czy zgodzę się z twierdzeniem, ze miłość to siła niszcząca i tworząca. Owszem. Na pewno jest to prawda. Mam nadzieję, że uda mi się dowieść tej racji w dalej przytoczonych argumentach.
Pierwszym niezawodnym dowodem, na słuszność mojej odpowiedzi jest postawa Stasia z powieści Henryka Sienkiewicza ?W pustyni i w puszczy? , kiedy to odmawia Mahdiemu przyjęcia jego wiary. Czternastoletni chłopak wykazuje się taką dojrzałością jakiej dorosły by się nie powstydził. Mamy tu niezawodny przykład, że miłość jest siłą tworzącą, szczególnie w nawiązaniu do Boga.
Co do tego, ze miłość jest siłą tworzącą nie powinniśmy mieć żadnych zastrzeżeń, chciałabym jednak przytoczyć tu jeszcze jeden argument by to udowodnić. Mój ulubiony aforyzm mówi tak: Jedna kropla miłości tworzy całe morze pięknych uczuć. Jest to z pewnością dowód na to, że miłość tworzy.
Teraz przypatrzmy się tej drugiej stronie medalu. Miłość niszczy. Jest to widoczne w wierszu Haliny Poświatowskiej ?Jestem Julią?. Autorka wyraźnie podkreśliła, ze chce kochać, ale ma świadomość, że miłość może ją uśmiercić. Każde szybsze bicie serca może ją doprowadzić do grobu. Z drugiej strony pokazuje, że miłość się od niej odwróciła, odeszła, zniknęła i to ją zniszczyło, krzyczała chciała powrotu miłości, co okazało się zgubne. Widzimy tu postawę człowieka, który spotkał się z miłością, niestety miała gorzki smak i odeszła. Taka miłość pozostawia w nas urazy i na pewno niszczy pewną część naszego serca. Czy nie mam racji?
Należy wspomnieć też o miłości Jacka Soplicy do Ewy Horeszko w epopei narodowej Adama Mickiewicza ?Pan Tadeusz?. Soplica, gdy nie został zaakceptowany przez Stolika popadł w depresję, stoczył się na dno. Tu mamy Przykład, że miłość może zniszczyć porządnego i szanowanego człowieka.
Godne uwagi jest też poświęcenie wielu Polaków dla wolności ojczyzny. Ileż już to krzyży naznaczono na mapie Polskiej historii? Jak wiele ludzi poświęciło życie? Dla miłości do ojczyzny, gotowi byli stać do boju, patrzeć niekiedy śmierci głęboko w oczy. Wielu zginęło, powinniśmy o nich zachować pamięć. Miłość zniszczyła życie nie tylko im, ale także ich rodzinom. Kiedy to ojciec nie powrócił z powstania.
Moim ostatnim argumentem będzie miłość dwóch młodych kochanków w dziele Wiliama Szekspira ?Romeo i Julia?. Miłość od pierwszego wejrzenia była w tym przypadku, piękna, intensywna, kwitnąca i wydawało się że nic nie przeszkodzi tym kochanką, Był wspaniały plan, by pogodzić zwaśnione od wieków rody, by młodzi byli razem, ale wszystko to działo się w pospiechu. Łatwo jest popełnić błąd działając pochopnie. Nie udało się. Miłość znowu zniszczyła życie.
Podsumowując stwierdzam, że udało mi się udowodnić, to, że miłość potrafi i tworzyć i niszczyć. Jestem przekonana, że miłość to najpiękniejsze uczucie na świecie i chociaż potrafi zniszczyć nie powinno się od niej uciekać. Jestem przekonana, że jeszcze nie raz dotkniemy miłości i życzę wszystkim tego z całego serca.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty