profil

Kod genetyczny

poleca 85% 547 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

CECHY KODU GENETYCZNEGO:
*Jest trójkowy(trzy nukleotydy stanowią jedną informację). *Jest zdegenerowany(Poszczególne aminokwasy kodowane są przez więcej niż jeden kodon [61trójek na 20aminokwasów]). *Jest jednoznaczny(dana trójka[kodon] koduje wyłącznie jeden określony aminokwas). *Jest uniwersalny(we wszystkich żywych organizmach jest taki sam, np. trojka nukleotydów DNA-GAC oznacza leucynę). *Jest bezprzecinkowy(tzn. pomiędzy kodonami nie ma żadnych fizycznych wstawek). *Jest niezachodzący(tzn. trójki w żaden sposób nie zachodzą na siebie, np. ostatni nukleotyd pierwszego kodonu nie jest pierwszym nukleotydem drugiego). *Jest kolinearny(kolejność kodonów wyznacza jednocześnie kolejność aminokwasów w syntezowanym łańcuchu peptydowym).
KOD GENETYCZNY- to szyfr, w którym za pośrednictwem sekwencji nukleotydów zbudowana jest informacja o sekwencji aminokwasów w syntetyzowanych w organizmie białkach. Kod genetyczny jest czteroliterowy, ponieważ są to rodzaje nukleotydów w DNA (A, T, G, C) i koduje informacje o 20 rodzajach aminokwasów.
KODON- podstawowa jednostka informacyjne, to 3 kolejne nukleotydy w DNA lub mRNA wyznaczające jeden aminokwas lub sygnał zakończenia translacji, czyli syntezy białka. SA 64 kodony, z których 3 nie odpowiadają żadnemu aminokwasowi, a są jedynie sygnałem ?stop?(wyznaczają miejsce, gdzie kończy się zapis białka). Kodony ?stop? UAA, UAG, UGA. Spośród 61 pozostałych kodonów oznaczających aminokwasy, jedne to tzw. Kodon ?startowy? od, którego zawsze zaczyna się synteza białek AUG dla metioniny.
EKSPRESJE INFORMACJI GENETYCZNEJ- realizowanie informacji genetycznej przebiega w dwóch etapach, które w komórkach jądrowych oddzielone są od siebie w czasie i przestrzeni. Transkrypcja- w jądrze komórkowym polega na przepisaniu informacji genetycznej zawartej w DNA na informacje kwasu mRNA (synteza RNA).
TRANSKRYPCJA- w komórkach jądrowych geny są podzielone tzn. składają się z naprzemiennie położonych obszarów, czyli konkretnych odcinków kwasu DNA.
EKSONYto sekwencje kodujące, które niosą informacje o budowie białka lub jego części.
INTRONY sekwencje nie kodujące, te fragmenty nie zawierają informacji o budowie peptydu. Pełnią funkcje kontrolne i stabilizujące.
TRANSLACJA na rybosomach jest to właściwa synteza białka, polega na przełożeniu sekwencji nukleotydów w mRNA na sekwencje aminokwasów w łańcuchu peptydowym(białku).
GEN odcinek DNA, w którym zapisana jest informacja o jednym produkcie: białku lub określonym RNA.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty