profil

Główne typy jezior w Polsce

poleca 77% 1610 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Największe skupienie jezior w Polsce występuje na Pojezierzu Pomorskim, nieco mniejsze na Pojezierzu Mazurskim (tu jednak zajmują one największą powierzchnię). Dużo jezior znajduje się również na Pojezierzu Wielkopolskim i na Polesiu Lubelskim. Dla naszego kraju najbardziej charakterystyczne są jeziora powstałe podczas okresu zlodowaceń plejstoceńskich.

Główne typy jezior w Polsce


1. Jeziora polodowcowe - wypełniają zagłębienia terenu powstałe wskutek działalności lodowców i lądolodów. Występują głównie na pojezierzach i w górach.
- Jeziora morenowe - powstałe w wyniku zatamowania wód przez osady moreny czołowej i dennej, np.: Śniardwy (największe w Polsce), Mamry, Niegocin.
- Jeziora rynnowe - wypełniające rynny polodowcowe, powstałe na skutek erozyjnej działalności wód płynących pod lodowcem, np.: Miedwie, Jeziorak, Wigry, Gopło, Drawsko, Nidzkie, Hańcza (najgłębsze w Polsce).
- Jeziora wytopiskowe (oczka) - powstałe wskutek wytopienia brył martwego lodu zagrzebanego w osadach lodowcowych.
- Jeziora cyrkowe - występują w zagłębieniach (cyrkach) powstałych w górach pod lodem firnowym, np.: Wielki Staw, Morskie Oko i Czarny Staw w Tatrach.

2. Jeziora przybrzeżne - utworzone z dawnych zatok morskich przez ich odcięcie się mierzeją od morza, np.: Łebsko, Jamno, Gardno, Serbsko.

3. Jeziora deltowe - powstałe w wyniku akumulacyjnej działalności Wisły i Odry w obrębie ich delt, np.: Drużno, Dąbie.

4. Jeziora krasowe - powstałe na obszarach podlegających procesom krasowym, zwłaszcza na Polesiu Lubelskim.

5. Starorzecza (jeziora meandrowe) - powstałe częściach dawnych koryt rzek.

Oprócz naturalnych zbiorników wodnych na obszarze Polski występują także zbiorniki sztuczne stworzone przez człowieka. Tworzy się je poprzez wybudowanie zapór na rzekach. Mają one znaczenie dla energetyki, turystyki, zaopatrują w wodę, są zbiornikami retencyjnymi i przeciwpowodziowymi, np.: jeziora Włocławskie i Goczałkowickie na Wiśle, Solińskie na Sanie, Zegrzyńskie na Narwi.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (6) Brak komentarzy
5.10.2011 (15:56)

5 kl i pierwsza 5 z przyrody

2.10.2011 (17:02)

super pomogło mi na przyrodę w 5 klasie
Pozdrawiam:P

30.1.2011 (17:11)

Super. Powtarzam materiał z całego gimnazjum do obszernego sprawdzianu i muszę przyznać, że pomogło mi. Prawdziwa wiedza w pigułce, pozdrawiam. :)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta