profil

Procedura podejmowania działalności gospodarczej

poleca 85% 441 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Procedura podejmowania działalności gospodarczej
Podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej oraz powstanie przedsiębiorstwa lub innej jednostki organizacyjnej wymagają spełnienia wielu formalno?ci, które są podobne lub identyczne dla wszystkich form prawno-organizacyjnych przedsiębiorców. Do formalno?ci tych należy zaliczyć:
- uzyskanie numeru identyfikacyjnego (statystycznego),
- zawiadomienie organów podatkowych,
- dokonanie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz osobowych i majątkowych,
- założenie rachunku bankowego,
- zawiadomienie innych urzędów i instytucji o podjęciu działaności gospodarczej.
Każde nowo powstające przedsiębiorstwo otrzymuje swój statystyczny numer identyfikacyjny (kod) w systemie REGON (rejestr jednostek gospodarki narodowej). Numer identyfikacyjny REGON jest dziewięciu-cyfrowy)r. Pozwala zidentyfikowane każde przedsiębiorstwo i powinien być przez nie wykorzystywany we wszystkich kontaktach zewnętrznych. W szczególności numer identyfikacyjny REGON należy umieszczać na formularzach sprawozdawczych, wnioskach, zamówieniach, fakturach, a także na blankietach firmowych identyfikacyjny REGON nadaje urząd statystyczny na wniosek przedsiębiorcy podejmującego działalność gospodarczą. Numery te są odpowiednikiem numerów identyfikacyjnych PESEL, które otrzymują osoby w dowodzie osobistym.

Fakt rozpoczęcia działalności gospodarczej i powstania przedsiębiorstwa winien być zgłoszony do właściwych organów podatkowych w celu ustalenia obowiązku podatkowego. Dla podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą właściwy jest urząd skarbowy wg miejsca ich zamieszkania, dla PTU oraz podatku dochodowego od pracowników i od osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą właściwy jest urząd skarbowy wg głównego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Dla podatku akcyzowego oraz PTU przy eksporcie i imporcie właściwy jest urząd celny lub izba celna. Zawiadomienie następuje przez wypełnienie odpowiednich formularzy i złożenie ich w organie podatkowym. Każdy podatnik otrzymuje pisemne potwierdzenie rejestracji, a spółka cywilna, jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną i osoba prawna otrzymują numer identyfikacji podatkowej (w skrócie NIP), który składa się z 10 cyfr. .
Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy jest dokonanie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz osobowych i majątkowych. Obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z mocy prawa podlegają:
- osoby prowadzące działalność gospodarczą (indywidualni właściciele, wspólnicy spółek cywilnych i osobowych),
- osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę i umowy zlecenia.
Zawarcie tych ubezpieczeń powstaje z mocy prawa z chwilą podjęcia działalności gospodarczej lub nawiązania stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem. Od tego momentu ubezpieczony ma prawo do świadczczeń, a pracodawcy oraz zakłady ubezpieczeniowe, lecznicze i pomocy społecznej określone obowiązki. Do obowiązków pracodawców należy:
- zgłoszenie pracowników do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na druku ZUS-ZUA,
- obliczanie, potrącanie z płac ubezpieczonych, rozliczanie i opłacanie składek na ubezpieczenia,
- ustalenie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń, wypłacanie niektórych świadczeń oraz dokonywanie rozliczeń z tego tytułu,
- zgłaszanie wniosków o oświadczenia emerytalno-rentowe i wystawianie innych dokumentów do celów ubezpieczeń.
Wnioski i zgłoszenia do urzędu statystycznego, organów podatkowych i ZUS-u można złożyć łącznie z wnioskiem rejestracyjnym w urzędzie lub sądzie. Instytucje te zostały zobowiązane do przekazania tyeh wniosków właściwym instytucjom.
Poza obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi istnieją, także obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia osobowe i majątkowe. W przypadku posiadania przez przedsiębiorstwo pojazdów mechanicznych należy obowiązkowo ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów. W interesie przedsiębiorstwa należy skorzystać z dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych w zakresie: ubezpieczenia budynków od ognia i innych zdarzeń losowych, ruchomości od ognia, kradzieży z włamaniem i rabunku, pojazdów mechanicznych od uszkodzenia, ładunków od ryzyka transportowego itp. Pracownikom można zapewnić bardzo korzystne grupowe ubezpieczenia na życie oraz indywidualne ubezpieczanie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Każdy przedsiębiorca musi mieć założony rachunek bankowy (konto bankowe) w wybranym banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, (dla przedsiębiorców, którzy są członkami kasy). Za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy są zobowiązani dokonywać lub przyjmować płatności związane z wykonywaną działalnością gospodarczą jeżeli:
- stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
-jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 tys. euro.
Rachunek bankowy otwiera się w wybranym banku, z którym zawiera się umowę o jego otwarcie i prowadzenie.
Od 1 stycznia 2003 r. według systemu IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego) każdy numer rachunku bankowego ma 26 cyfr: 2 pierwsze cyfry -liczba kontrolna, kolejne 8 cyfr - numer banku, ostatnie 16 cyfr numer konkretnego klienta. Numer rachunku bankowego należy podawać na każdym dowodzie bankowym, który jest podstawą do dokonania wpłaty lub wypłaty z rachunku. Operacje dokonywane na rachunku bankowym ujmowane są w wyciągi bankowe, które otrzymuje przedsiębiorca.
Fakt rozpoczęcia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę winien być zgłoszony do:
1. Państwowej Inspekcji Pracy, jeżeli zatrudnia się pracowników lub uczniów w celu objęcia przedsiębiorstwa kontrolą przez inspektorów PIP;
2. Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jeżeli prowadzi się działalność w zakresie żywności i żywienia oraz usług osobistych dla ludności;
3. Inspekcji Handlowej, jeżeli prowadzi się działalność w zakresie handlu i gastronomii;
4. Komendy Straży Pożarnej, jeżeli wymagany jest nadzór i kontrola stanu ochrony przeciwpożarowej.
Spełnienie wszystkich formalności związanych z założeniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa sankcjonuje jego powstanie. Przedsiębiorstwo ma tym samym określone miejsce w gospodarce narodowej, a w procesie zaspokajajania potrzeb musi znaleźć odpowiednie miejsce na rynku. Zależy to jednak od rozwiązania wielu problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a nie objętych wymogami formalnymi.Poza bazą i Kapitałami należy rozwiązać wiele problemów oranizacyjnych i ekonomicznych.
Każde przedsiębiorstwo wymaga zorganizowania. Prowadzenie działalności gospodarczej na dużą skalę wymaga zbudowania struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa i tym samym dokonania podziału pracy pomiędzy tworzone komórki organizacyjne i stanowiska pracy. Lad i porządek w sferze organizacyjnej pozwoli na precyzyjne określenie zadań, kompetencji i odpowiedzialności komórek organizacyjnych i stanowisk pracy, co przyczyni się do sukcesu działalności.
Procesy pracy (produkcji) każdego elementu procesu gospodarczego odbywającego sie w przedsiębiorstwie muszą być zorganizowane. Szczególną uwagę należy zwrócić na nowoczesność i jakość procesów pracy, a także na decydujące ogniwa i wąskie przekroje. Nie należy lekceważyć zasad racjonalnej organizacji pracy i sprawnego zarządzania. Każda praca musi być odpowiednio przygotowana. Trzeba zorientować się? w możliwościach zaopatrzenia w surowce, materiały oraz towary tanie i dobre, a niezbędne do działalności gospodarczej, nawiązując wstępne kontakty z dostawcami i kooperantami, a także zapewnić sobie właściwe ich magazynowanie.
Przy dużych przedsięwzięciach ważne jest określenie polityki kadrowej (personalnej), tzn. liczby pracowników, ich kwalifikacji i umiejętności. Ustalić trzeba również sposób doboru, szkolenia i wynagradzania pracowników, a także bodźce motywujące do wydajnej, dobrej jakościowo pracy. Stworzenie dobrych warunków pracy zapewni również bezpieczeństwo i higienę pracy.
Warto pomyśleć także o znaku firmowym i szyldzie, pieczątkach i działalności marketingowej. Gdy wszystkie kwestie związane z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej zostaną rozwiązane, rozpoczynając działalność wypada przygotować uroczyste otwarcie, zgodne z przyjętymi na danym terenie zwyczajami.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut